Co chystá na letošek hranické muzeum?

publikováno: 24.02.2019, rubrika: aktuální zprávy
Co chystá na letošek hranické muzeum?

Výstavy na Staré radnici mapují již tradičně regionální historii. V letošním roce se sešlo hned několik výročí, na která se hranické muzeum zaměřilo.

Ať žije fotbal!

Sérii výstav regionálního charakteru odstartuje vernisáží ve čtvrtek 28. února výstava „Ať žije fotbal!“, která připomíná století organizovaného fotbalu v Hranicích.

Fenomén hasičství

Výstava „Fenomén hasičství“ představí historii hasičských sborů na Hranicku. K vidění budou hasičské přístroje, výstroj, historické fotografie. Návštěvníci se dozvědí o největších požárech na Hranicku, o největších zásazích hasičů a spoustu dalších zajímavostí. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 23. května a potrvá do 1. září.

Jurik a hranické pověsti

Letos si připomínáme 850 let od první písemné zmínky o Hranicích. Městská kulturní zařízení Hranice k tomuto výročí chystají v průběhu roku několik programů. Na oslavy připravují velkou akci v historickém duchu zakončenou průvodem, která se uskuteční v sobotu 8. června, ale také spoustu doprovodných programů jako například „Knihovna v ulicích – Kdo byl kdo“, kdy se na stromech v Zámecké zahradě objeví medailonky hranických osobností. Nebo vlastivědnou procházku „Putování za dušičkami“, která zájemce provede kolem hrobů a pomníků hranických osobností.

Lidé se také mohou těšit na výstavu, která poodhalí počátky vzniku Hranic. Výstava „Jurik a hranické pověsti“ návštěvníkům představí pověsti a příběhy města Hranic netradiční komiksovou formou. Chybět nebudou ani výrazné postavy hranických pověstí jako loupeživí rytíři, Bílá paní a další. Ze sbírek muzea obohatí výstavu obrazy zpodobňující stěžejní postavu v historii Hranic – mnicha Jurika.

Poprvé návštěvníci uvidí i trojrozměrný model hradu Drahotuch a spoustu dalších exponátů – například předměty z vykopávek, které dají nahlédnout do nejstarší historie hranické oblasti. Na přípravě výstavy spolupracuje muzeum s výtvarníky ze Základní umělecké školy Hranice.

Vernisáž této výstavy se uskuteční ve středu 11. září a k vidění bude až do 3. listopadu.

Nemocnice

Osmdesát let letos slaví hranická nemocnice. V roce 1939 byl totiž dostavěn areál, kde dnes lékaři pomáhají nemocným. Nemocnice byla postavena v duchu funkcionalismu, kdy každé oddělení mělo svůj samostatný pavilon. Do nového areálu se stěhovala z Teplické ulice, kde byla v místě dnešního strojního učiliště. Nutno podotknout, že nemocnice v Hranicích vznikla už v roce 1857 a patřila k nejstarším nemocnicím na Moravě.

Na výstavě budou k vidění dobové fotografie, ale také historické lékařské nástroje a pomůcky. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 26. září a potrvá do 5. ledna následujícího roku.

Příprava výstav je již v plném proudu. Uvítáme, když se nám ozvou lidé, kteří mají jakékoliv fotografie, plakáty či dokumenty, nejrůznější předměty a suvenýry, které se vztahují k připravovaným výstavám. Budeme rádi, když nám předměty zapůjčí. Mohou se za námi zastavit na Staré radnici nebo zavolat kurátorovi výstav Marku Suchánkovi na číslo 775 854 522.

Za případnou spolupráci děkujeme.