Dny evropského dědictví letos v barokním duchu

publikováno: 01.08.2017, rubrika: aktuální zprávy
Dny evropského  dědictví letos  v barokním duchu

Orchestrion, mázhaus, veřejná snídaně i klavíristé na náměstí, komentovaná prohlídka Staré střelnice – to jsou největší taháky letošních Dnů evropského dědictví v Hranicích, které se ve městě uskuteční v sobotu 16. září.

Letošní ročník se ponese v  duchu baroka. Městská kulturní zařízení Hranice připravila komentovanou prohlídku po barokních památkách ve městě, ve spolupráci s hranickým Domem dětí a mládeže barokní tvoření na náměstí, ve spolupráci se ZUŠ Hranice se v Synagoze uskuteční představení Poznej baroko. Dokonce i  stepařská skupina připravila vystoupení inspirované barokem.

Lidem se letos otevře v Hranicích zdarma 15 památek, nově Muzeum minerálů ve Stříteži nad Ludinou. Uskuteční se komentované prohlídky v arboretu, u modelu historického jádra Hranic na zámku, ale také prohlídka areálu Staré střelnice.

Připravený je i bohatý hudební program. Na náměstí budou hrát po celý den zkušení klavíristé, hudba bude znít i ze Synagogy a na Staré radnici.

Zatímco atmosféru výstavy o vojenských ústavech bude na Staré radnici dokreslovat koncert v podání skupiny Olomoucký Dixieland Jazz Band, v Synagoze se uskuteční interaktivní přestavení v kostýmech inspirovaných barokem. Bude znít barokní hudba a  bude se promítat. Diváci uvidí ukázky barokních tanců a  seznámí se s  obdobím baroka prostřednictvím představení v  podání učitelky hudby Jany Labašové a jejích žáků.

Chybět nebude ani loňská novinka – permanent breakfast tedy veřejná snídaně na Masarykově náměstí u  kašny, která v 9 hodin ráno odstartuje Dny evropského dědictví ve městě.

Opět se otevře mázhaus měšťanského domu v Radniční ulici č. 29. V budově Základní umělecké školy na Školním náměstí si budou moci lidé poslechnout jeden z  posledních hrajících orchestrionů v České republice a  dozvědí se také zajímavosti o tomto stroji.

A bude se také tvořit, a  to hned na dvou místech. Na Staré radnici si budou moci lidé vyrábět metály, na náměstí bude barokní tvoření, kde bude možnost vyrobit si šperky, vějíře či masky.

Všechny programy budou zdarma. Bližší informace najdete na plakátech, viz fotogalerie níže.