Mimořádný koncert hudby židovských skladatelů

publikováno: 10.10.2018, rubrika: aktuální zprávy
Mimořádný koncert hudby židovských skladatelů

Posluchačsky vděčné skladby zazněly v úterý 16. října v 18:00 hodin na koncertě hudby skladatelů židovského původu v Galerii Synagoga v Hranicích.

Vystoupil tenorista židovského původu ze Spojených států Benjamin Berman, ale také známý český houslista Jiří Pospíchal, bývalý zástupce koncertního mistra v České filharmonii, a koncertní mistr Pražského komorního orchestru. Na klavír hrál Timothy Cheek, rovněž z U.S.A. Tento koncert byl součástí turné po moravských synagogách, kromě toho se odehraje v brněnské vile Tugendhat.
Vokální skladby zazpíval Benjamin Berman. Zazpíval česky, anglicky a v jidiš. Program se pohyboval v rámci dvacátého století, v různých stylech – od kompozic ovlivněných lidovou hudbou až k jazzu a k avantgardě.

Hlavním cílem koncertu bylo uctění památky českých skladatelů židovského původu. Na programu koncertu byly tedy skladby Gideona Kleina, Viktora Ullmanna a Pavla Haase, a také současná hudba související s židovskou tematikou v českých zemích, jako například skladba kanadského skladatele S.I. Glicka, „I Never Saw Another Butterfly“; v tomto cyklu zhudebnil skladatel sbírku poezie dětí a mládeže, uvězněných v terezínském koncentračním táboře v letech 1942 až 1944. Dále zazněla i hudba jiných skladatelů židovského původu – například skladby Ericha Korngolda pro housle a klavír, ale také výběr z písní George Gershwina.

Koncert se konal pod záštitou Slováckého komorního orchestru. Turné připravila a provázela Mirka Zemanová, česká muzikoložka a publicistka původem z Moravy, která žije v Londýně.

Plakát k tomuto mimořádnému koncertu ZDE.