Model města je raritou. Zaujme místní i turisty

publikováno: 02.02.2019, rubrika: informace pro návštěvníky
Model města je raritou. Zaujme místní i turisty

Pokud chcete vědět, jak vypadalo město před 270 lety, stačí se zajít podívat na zámek. Městská kulturní zařízení tam mají vystaven model historického centra města ve své stálé expozici.

Autor modelu Stanislav Miloš vycházel při stavbě z  plánů z  roku 1750, ale také z archivních materiálů, kreseb z té doby a z vlastní zkušenosti z archeologických výzkumů.

V době, kterou model zachycuje, ještě stál starý kostel na Školním náměstí. Zámek měl tehdy dvě věže, jedna z  nich musela být později zbourána kvůli špatnému stavu a kvůli tomu, že omezovala provoz. Vzrůstajícímu provozu padly za oběť i tři brány, které vedly do města. Z náměstí vymizelo podloubí a kašna. Model zachycuje i dříve neupravená, klikatící se koryta potoků a okolí hradeb. Model je postaven v měřítku 1:200, na délku má kolem tří a půl metru, široký je zhruba metr a půl.

Expozice je přístupná zdarma každou středu a neděli od 14 do 17  hodin. Případně se lze na jiném termínu domluvit v Turistickém informačním centru na zámku nebo na telefonu 581 607 479.

Foto: Libor Morocz