Plnou parou vpřed: na Staré radnici bude železniční ráj

publikováno: 04.10.2017, rubrika: informace pro návštěvníky
Plnou parou vpřed: na Staré radnici bude železniční ráj

Pojízdné modely železnice, modely vláčků, lokomotiv a vagónů doplněné historickými fotografiemi hranického nádraží, viaduktů a slavíčského tunelu budou k  vidění v  Gotickém sále na Staré radnici v  Hranicích od úterý 17. října, kdy se v 17 hodin uskuteční slavnostní zahájení výstavy „Plnou parou vpřed“.

Na počest výročí prvního vlaku

Městské muzeum v  Hranicích připravuje v těchto dnech výstavu, která připomene výročí 170 let od okamžiku, kdy Hranicemi projel první vlak. Ten sem zavítal v sobotu 1. května 1847 po nově vybudované trati Severní dráhy císaře Ferdinanda z Lipníka do Bohumína.

„Vpád ocelových monster chrlících páru do Hranic znamenal velký hospodářský význam. Výstavba železnice dopomohla k růstu soukenické výroby, která byla známa daleko za hranicemi, když usnadnila rychlejší dovoz potřebných surovin a přepravu zboží k expedici. Díky železnici však mohly vzniknout i nové podniky, například v roce 1883 založil Antonín Kunz první moravskou továrnu na vodovody a pumpy. V té době vyrostla také cementárna a  vojenský ústav,“ uvedl kurátor výstavy Marek Suchánek.

Na výstavě tak budou lidé moci zhlédnout ojedinělé historické fotografie s železniční té- matikou. „Velkým unikátem bude záběr železniční nehody, která se stala u  Hranic v  roce 1893. K vidění budou také historické předměty týkající se profesí na železnici a dobové dokumenty jako jsou jízdenky, odjezdy vlaků a podobně. Chybět nebude ani místnost pracovníka železnice,“ prozradil Marek Suchánek.

Budou i modely železnice

Historie hranické železnice bude propojena s ukázkou železničního modelářství. Výstavu tak obohatí několik pojízdných modelů železnic, desítky modelů vlaků, v různých velikostech, od těch parních až po ty elektrické. Spoustu zábavy si tak budou moci užít nejen děti, ale i dospělí nadšenci vozů na kolejích. Hranický svět železnice bude k vidění do 8. ledna příštího roku.