Pohled z výšky na Hranice nabízí věž Staré radnice

publikováno: 01.07.2016, rubrika: napsali o nás
Pohled z výšky na Hranice nabízí věž Staré radnice

Letos je to přesně deset let, kdy se zrodil nápad skupiny studentů hranického gymnázia, zpřístupnit věž Staré radnice jako vyhlídkové místo. Po třech letech, v roce 2009, byla díky iniciativě studentů radniční věž zpřístupněna jako součást projektu Za krásami Městské památkové zóny Hranice, který byl z větší části financován z prostředků Evropské unie.

Téměř šest tisíc návštěvníků zdolalo 122 schodů na věž Staré radnice od roku 2009, kdy byla věž zpřístupněna veřejnosti. Od letoška navíc přibyla na věži novinka – panoramatické tabulky.

„Už několik let jsme uvažovali o instalaci panoramatických tabulek. Řešili jsme finanční, ale i  technickou otázku, protože ochoz je úzký, takže jsme měli obavy, aby jej tabulky ještě nezúžily. V  poslední době se na nás obrátilo se stejným nápadem několik návštěvníků, například Hana Dostálová z Hranic. Díky dobrému hospodaření naší organizace jsme se pustili do realizace a mohli tak v letošní turistické sezóně přijít s touto novinkou,“ sdělila Lenka Dočkálková z hranického Turistického informačního centra. Poprvé mohli návštěvníci vidět panoramatické tabulky při výstupech na věž 10. června, kdy se konala Hranická muzejní noc.

Výstup na věž Staré radnice mohou zájemci absolvovat s  průvodcem z  Turistického informačního centra, které je v  přízemí hranického zámku. Až do září se prohlídky konají denně, vždy v celou a půl hodinu, a to od 10:00 do 11:30 a od 14:00 do 15:30, v říjnu pak po domluvě s pracovnicemi v Turistickém informačním centru na telefonu 581 607 479 nebo na e-mailu mic@meu.hranet.cz. Na věž se chodí po skupinách maximálně pěti osob.

Při výstupu na 38 metrů vysokou věž musí návštěvníci zdolat 122 schodů. Část z nich je strmá, což je důvodem, proč věž není přístupná dětem do 8 let. Děti od 8 do 15 let mohou na věž jen v doprovodu rodičů. Cestu nahoru zpestří expozice truhel a expozice akvarelů malíře Jana Pinkavy, která je zaměřená na pohledy na město před sto lety. Na věži pak mohou návštěvníci porovnat, jak se Hranice změnily za posledních sto let. K vidění při cestě na věž jsou také věžní hodiny. Vstupné je 10 Kč na osobu.

Hranický zpravodaj, červenec 2016