V Galerii Synagoga se slavil Šabat

publikováno: 03.07.2019, rubrika: fotoreportáže
V Galerii Synagoga se slavil Šabat

Povídání o nejdůležitějším židovském svátku se uskutečnilo v pátek 28. června 2019 v 17 hodin na přednášce z cyklu Židovské zvyky a tradice, kterou provázel PhDr. Vladimír Juračka za asistence průvodkyně v synagoze paní Hany Jančíkové a dvou malých pomocníků.

Svátek šabat začíná vždy v pátek se západem slunce a končí v sobotu večer. Na přednášce se návštěvníci dozvěděli, co přesně tento svátek znamená, jaká jsou pravidla, zvyky a jeho dodržování. Při šabatu začíná slavností jídlo právě dvěma bochníky chleba, které se nazývají chala. Proč dvěma? Chala symbolizuje manu, jídlo, které židům během odchodu z Egypta padlo z nebes. A protože mana nemohla padat z nebes během šabatu, padala den před šabatem dvojitá porce many.

Při ukončení Šabatu se na úvod cituje několik veršů z Tanachu a nedílnou součástí obřadu je též požehnání nad vínem a „vonným kořením“ a požehnání nad světlem ze šesti zapálených knotů proplétané svíce, které symbolizují šest pracovních dní.  O Šabatu platí zákaz rozdělávat oheň, avšak zapálením havdalové svíce na konci Šabatu se tato zakázaná činnost znovu povoluje. Zbytkem vína se uhasí plamen svíčky. Všichni si přejí „Šavua tov!“, tedy „dobrý týden!“ a šabat skončil.

V galerii níže si můžete prohlédnout fotografie z přednášky, za které děkujeme Jiřímu Necidovi.