Když máš v chalupě orchestrion…

publikováno: 12.08.2015, rubrika: zajímavosti ze sbírek
Když máš v chalupě orchestrion…

Jeden z posledních hrajících orchestrionů v České republice je ve sbírkách hranického muzea a v současné době je k vidění ve vestibulu Základní umělecké školy v Hranicích na Školním náměstí.

Tento svědek uměleckého, hudebního a technického umu našich předků v oblasti automatických hudebních nástrojů mohli zájemci vidět v „provozu“ na letošních Dnech evropského dědictví.

Hranický orchestrion byl zakoupen do sbírek muzea v 70. letech minulého století. Původně stál v hospodě U Urbanů ve Velké. Orchestrion vyrobila firma Klepetář na přelomu 19. a 20. století a hrál na desetihaléřové mince, na výběr bylo celkem 8 písniček.

Co je orchestrion?

Orchestrion je mechanický hrací stroj napodobující zvuk orchestru nebo alespoň několika hudebních nástrojů. K základnímu hracímu mechanismu (zpravidla pianu) se přidávaly jednotlivé hudební nástroje, nejčastěji činely, bubínky, xylofony, píšťaly a někdy dokonce housle.

Hudba je zaznamenána na dřevěných válcích s ocelovými hřebíčky, pohon stroje zajišťuje těžké závaží. Existují dva základní typy orchestrionů – pianový a píšťalový.

Skříň orchestrionu byla více či méně zdobená vyřezávanými detaily a různými zdobenými nástavbami, nechyběla ani ručně malovaná skla. Největší rozmach orchestriony zažily na přelomu 19. a 20. století, kdy se staly přímo módním hitem. Vyhledávány byly až přibližně do roku 1930. Jejich nástupci se z důvodu dokonalejšího zvuku staly pianoly a gramofony a později s rozšířením elektřiny i další novinky techniky.

Dnes orchestriony najdete zpravidla jen v expozicích či depozitářích muzeí. V mnoha případech jsou ještě i nádhernými sběratelskými kousky uloženými ve starých a renovovaných interiérech původních chalup či hospod.

České země mají ve výrobě orchestrionů bohatou tradici, jejich výroba měla na přelomu 19. a 20. století světovou úroveň.