Krajina pod Pálavou Antonína Vojtka v muzeu

publikováno: 13.03.2022, rubrika: aktuální zprávy
Krajina pod Pálavou Antonína Vojtka v muzeu

Ve čtvrtek 10. března se uskutečnila vernisáž výstavy Krajina pod Pálavou malíře a grafika Antonína Vojtka z Břeclavi. Výstava je k vidění do neděle 24. dubna 2022.

Antonín Vojtek tvoří v současné době nejvíce olejomalby. Můžeme však sledovat i jeho tvorbu kresebnou a grafickou, akvarely i plastiky. Jeho obrazy jsou zastoupeny v galeriích a soukromých sbírkách v téměř padesáti zemích světa.

Náplní jeho obrazů je krajina pod Pálavou, lužní lesy, říční zátoky Dyje nebo lednické rybníky. „Uchvácení krajinou pro něj však neznamená její doslovný přepis. Její zobrazení je i její oslavou: dokonalostí forem vyrovnává rozdíl mezi realitou a ideálem. Přechodné, nedokonalé tvary jsou většinou vyloučeny; zůstávají oblé, kulovité, plasticky působící stromy a keře, z nichž je umně sestavena stylizovaná podoba skutečného modelu. Napětí mezi abstrahovaným a konkrétním, mezi reálem a stylizovanou, ideální formou patří k charakteristickým rysům Vojtkovy malby“, říká o tvorbě Antonína Vojtka historička umění PhDr. Nina Dvořáková.