Muzeum nabídne pohled do historie psacích strojů

publikováno: 08.11.2023, rubrika: aktuální zprávy
Muzeum nabídne pohled do historie psacích strojů

V roce 2024 oslaví psací stroje 310. výročí jejich první zmínky. Tato nepostradatelná pomůcka 20. století je ale už řadu let spíše retro dekorací a setkat se s ní můžeme snad už jen v ordinacích starších lékařů, nebo se nám na ni práší doma v koutě.

V této souvislosti muzeum na Staré radnici připravuje výstavu „Ťuk, ťuk aneb Jak se kdysi datlovalo“, která nabídne unikátní pohled na desítky psacích strojů různých výrobců a roků produkce. A to od těch relativně novějších, až po ten nejstarší vystavený kousek – starožitný Remington Sholes z osmdesátých let 19. století.

Výstava dále nabídne panely popisující historii výroby psacích strojů a představující dobové reklamy výrobců a obchodníků, fotografie tehdejších kanceláří, psací stroje herečky Věry Ferbasové a možnost vyzkoušet si – pro mladší generace možná poprvé – psaní na psacích strojích značek Urania 8 a Kapel.

Vystaveny budou stroje zapůjčené ze sbírek soukromého sběratele Eduarda Hoška z Třebíče, Vlastivědného muzea v Olomouci, Muzea Komenského v Přerově a Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě doplněny kousky ze sbírek hranického muzea.

Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 14. prosince v 17 hodin v muzeu na Staré radnici, a psací stroje na jeho Velkém sále zůstanou až do 3. března. Vstup jak na vernisáž, tak na samotnou výstavu bude zdarma.

související výstava:

Ťuk, ťuk aneb Jak se kdysi datlovalo

14. prosince3. března 2024
Velký sál Staré radnice