Muzeum odhaluje tajemství depozitáře

publikováno: 01.02.2016, rubrika: napsali o nás
Muzeum odhaluje tajemství depozitáře

Útržky místních dějin se už stovku let hromadí prostřednictvím předmětů a písemností v hranickém depozitáři. Některé z téměř třiceti tisíc exponátů teď mohou vidět návštěvníci jedinečné výstavy Tajemství hranického depozitáře na Staré radnici v Hranicích.

Vzácné obrazy, historické mince, secesní sklo, zbraně válek minulých a další kousky se teď přesunuly do výstavních sálů Staré radnice. Výstavní prostory se proměnily v zámecký interiér a skýtají nejrůznější salónky – dámský, pánský, hudební i lovecký. Útulné pokojíčky doplňuje mincovna, obrazárna, modlitebna, ale také pokoj služebné.

„V depozitáři máme celou řadu sbírkových předmětů různého využití. Byla by škoda vystavovat je jednotlivě, bez kontextu. A tak jsme vše spojili a vytvořili ukázku bydlení v minulosti,“ vysvětlila kurátorka výstavy Radka Kunovská.

Hranický depozitář má osm podsbírek. Archeologickou, numismatickou, dále podsbírku tisky a fotografie, Gallašova knihovna, militaria, mineralogie, zoologie a varia, která zastřešuje mimo jiné užité umění. Výstavu tvoří všechny společně, což dalo vzniku kompletního vybavení interiéru pomyslného zámku. Lákavým bonusem je i takzvaná Kunstkomora neboli kabinet kuriozit. „Ten měl například na pražském dvoře císař Rudolf II., který uměním a vědou žil. V naší Kunstkomoře se potkají nejzvláštnější i orientální kousky z depozitáře,“ sdělila Radka Kunovská.

Místní depozitář se vytváří a obměňuje už sto let. Za tu dobu se v něm nasbíralo téměř třicet tisíc předmětů. „Naším cílem je ukázat jich na výstavě co nejvíce. Vybírali jsme především nejzajímavější a nejcennější díla,“ uvedla kurátorka. Na Staré radnici tak návštěvníci uvidí například sbírku secesního skla z Klášterského mlýna. Některé vázy z tohoto souboru byly oceněny v roce 1900 na světové výstavě v Paříži. Významná je také Dietrichsteinská kamenina, tedy talířky a šálky z bývalé místní továrny, které jsou také známé pod názvem hranická fajáns. Dalším unikátem je pak stříbrný pohár, který hranickému měšťanskému střeleckému spolku v roce 1880 věnoval městem projíždějící císař František Josef I.

„Chceme lidem ukázat nejen poklady, které hranické muzeum vlastní, ale také co vlastně depozitář je a jak funguje,“ doplnila Radka Kunovská. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet roli kurátora, v mincovně zase mohou tipovat ceny potravin a zboží v dobách minulých. Nebudou chybět ani komentované prohlídky a další doprovodné akce.

 

Veronika Hlavinková
Hranický zpravodaj, únor 2016

související výstava:

Tajemství hranického depozitáře

21. ledna6. března 2016
Velký sál Staré radnice