Napsali o nás…5+2 Přerovsko a Hranicko

publikováno: 03.01.2019, rubrika: napsali o nás
Napsali o nás…5+2 Přerovsko a Hranicko

Od poloviny prosince na výstavě na Staré radnici v Hranicích uvidí návštěvníci sbírku historických i současných panenek z celého světa.

Vypadají jako kopie skutečných miminek nebo batolat. Další mají na sobě šaty, za které by se nemusely stydět ani dobové švadleny z královských dvorů. I takové jsou panenky, které postupně zaplňují novou expozici v muzeu na Staré radnici v Hranicích.

Stejně jako loni chtějí kurátoři před Vánocemi udělat radost hlavně dětem. Na své si přijdou ale i jejich rodiče a babičky. Historie některých panenek totiž sahá až do začátku 20. století. „Máme tady panenky prvorepublikové, meziválečné, panenky z 50. a 60. let a samozřejmě i ty nejmodernější, k jakým patří například Monster High,“ přibližuje výstavu kurátorka Dagmar Holcová.

K vidění budou podle ní panenky africké, japonské, ale také francouzské a německé panenky se zoubky. Ozdobou výstavy bude panenka Diana s korunkou na hlavě a v krásných dlouhých šatech zdobených perlami. „Panenka je inspirovaná britskou princeznou Dianou. Oblečená je stejně jako Diana během oficiální návštěvy Hongkongu,“ prozradila Holcová.

Rarity mezi hračkami

Opravdovou raritou je však podle ní asi třicet let stará panenka Najána od indické autorky. „Majitelka této panenky, paní Dobromila Filová, jí říká dívka se zářícíma očima. Z dálky vypadá jako skutečná. Je velkou vzácností, protože takovýchto panenek je pouze pět na celém světě. Autorka jich více nevytvořila,“ doplnila Holcová.

Velkým lákadlem pro malé návštěvníky budou takzvané „rebornky“, což jsou panenky, které jsou zase na první pohled k nerozeznání od opravdových miminek.

Chybět nebudou ani takzvané želví panenky. „Jde o první celuloidové panenky, které byly označené symbolem želvy. Ta nebyla vybrána náhodně, ale měla symbolizovat trvanlivost a nerozbitnost, stejnou jakou má želví krunýř,“ popsala Holcová.

Součástí výstavy budou bohatě vybavené domečky, děti uvidí například kuchyňku, ale i školu pro panenky. Exponáty pocházejí ze soukromého Muzea domečků, panenek a hraček v Litomyšli. Sběratelka a zároveň dětská lékařka Dobromila Filová ho založila poté, co se jí její sbírka nevešla do domu. Filová sbírá panenky celý život.

Autorka článku: Petra Klimková