Nazdobme společně kraslicovník

publikováno: 30.01.2020, rubrika: aktuální zprávy
Nazdobme společně kraslicovník

Strom plný malovaných vajíček vyroste ve středu 1. dubna na Masayrokově náměstí v Hranicích.

Tato milá tradice by nemohla vzniknout bez dětí ze školek, žáků a studentů ze škol, prostě všech obyvatel města, kteří se zapojí a v předstihu vytvářejí každoročně kraslice. Malovaná vajíčka potom na strom zavěšují pracovnice Městských kulturních zařízení.

Poprvé navodil kraslicovník velikonoční atmosféru v roce 2016, kdy strom zdobilo 2 384 kraslic, v roce 2017 se počet zvýšil na 3 300 krásných kousků, v roce 2018 zdobily pracovnice MKZ kraslicovník 3 800 kraslicemi a vloni jich bylo rekordních 4 040.

Každoročně se kraslice uklízejí do plat na vajíčka a používají v dalším roce. Nicméně, každým rokem kvůli větru to některé kousky odnesou a tak Městská kulturní zařízení Hranice se opět obracejí s prosbou o spolupráci. Uvítáme, když lidé opět přispějí kraslicemi.

Fantazii, jak kraslice ozdobit, se meze nekladou. Na stromě se vždy objeví přehršel nejrůznějších technik a nápadů od klasicky zdobených kraslic přes netradiční a nové způsoby až třeba po vajíčka dřevěná.

Své výrobky mohou školky, školy, spolky, organizace i jednotlivci nosit do Turistického informačního centra ve dvoraně zámku, do muzea na Staré radnici a do synagogy, a to do pondělí 30. března.