Nová expozice: Co vyprávějí kameny

publikováno: 04.01.2021, rubrika: zajímavosti ze sbírek
Nová expozice: Co vyprávějí kameny

Kamennou historii Moravské brány a blízkého okolí mapuje od letošního roku nová expozice „Co vyprávějí kameny“, která je umístěna v chodbě vedoucí na věž Staré radnice. Hranické muzeum tak veřejnosti zpřístupňuje část své sbírky mineralogie, která byla dosud uložená v depozitářích.

Expozice se otevře se zahájením letošní turistické sezony a nabídne návštěvníkům, kteří absolvují výstupy na věž Staré radnice, bonus v podobě prohlídky kamenné expozice.

Expozice mapuje zajímavou geologickou historii Hranicka. Lokalita je bohatá na nálezy zkamenělin, zvláště v místě mezi Hranickou propastí a městem Hranicemi, nebo v oblasti Maleníku, v místech vápencových lomů v Hranicích, v Černotíně, ve Skaličce nebo také v polích mezi Hranicemi a Černotínem. Expozice neopomíjí Hranický kras, aragonitové jeskyně a rovněž i lomy, které se nacházejí v širším okolí města. Zabývá se i využitím minerálů a hornin ve vztahu k různým továrnám v historii regionu. Tedy tím, co poskytovala země na Hranicku a které továrny mohly díky tomu vzniknout – jako například cementárna, výroba střešních tašek, továrna na vyhlášenou hranickou fajáns, stavební kámen a další.

Expozice bude přístupná návštěvníkům věže Staré radnice, zájemcům o prohlídky této expozice a školákům. Vybudování expozice finančně podpořilo Ministerstvo kultury České republiky.