František Benoni

režisér a herec ( * 1895, Chudim    † 1971, Ostrava)

František Benoni byl divadelní režisér, herec a spoluzakladatel Beskydského divadla. U divadla začínal v roce 1912 a roku 1921 přišel do Hranic, kde vstoupil do dramatického odboru Sokola.

Poprvé vystoupil před hranickým publikem v roce 1922 ve hře O hvězdném šohajovi. O rok později poprvé také režíroval Davisovy Katakomby a desítky dalších amatérských představení. V některých z nich také hrál. Během svého působení v Hranicích měl na svém kontě přes padesát režií, desítky odehraných postav a asi dvě stě představení.

Činnost Benoniho výrazně ovlivnila práci sokolských ochotníků. Při výběru reportoáru byl velmi přísný a hry pochybné úrovně nikdy neuváděl. Během jeho působení probíhalo školení členů souboru, kde František vždy vyžadoval kázeň, často spojenou s osobními oběťmi a prosazoval nové metody jevištní práce.

V roce 1942 patřil k hlavním zakladatelům Beskydského divadla, kde působil především jako režisér. Roku 1947 přešel do Státního divadla v Ostravě, kde působil až do roku 1964. I v důchodu se aktivně věnoval divadlu a hostoval v Divadle Jiřího Myrona a v Divadle Petra Bezruče. Zahrál si také menší role ve filmech Portáši z roku 1947 nebo Pole neorané z roku 1953. František Benoni zemřel v roce 1971 v Ostravě a je pochován na městském hřbitově v Hranicích.