Milan Hein

divadelní publicista a herec ( * 1946, Hranice)

Milan Hein je český divadelní publicista, herec a moderátor. Narodil se v Hranicích do známé rodiny Heinů, která vlastnila ve městě před válkou sodovkárnu. Dnes stojí na jejím místě komín s čapím hnízdem.

Milan Hein vystudoval hranické gymnázium a poté se věnoval studiu žurnalistiky v Praze. Po studiích odešel k divadlu a prošel řadou českých divadelních scén. Působil jako herec v Českém Těšíně, Kladně, Mostě, Příbrami a v divadle Reduta v Praze. Často se také objevoval v televizi se svou sestrou, televizní hlasatelkou a moderátorkou Martou Skarlandtovou, rozenou Heinovou.

V roce 1995 otevřel své vlastní komorní divadlo Ungelt v Praze, které se stalo mateřskou scénou Marty Kubišové. S divadlem byla spjata celá řada známých českých herců, jako Alena Vránová, Vilma Cibulková, Zuzana Bydžovská, Chantal Poullain, Jiří Bartoška, Miroslav Etzler, Richard Krajčo a další. V roce 1993 napsal spolu s Milošem Kopeckým knihu Co za to stálo a knihu Krásně druhé – o trojici televizních hlasatelek, své sestře Martě Skarlandtové, Haně Heřmánkové a Anně Wetlinské.

Milan Hein byl společne se svou sestrou Martou Skarlandtovou oceněn v roce 2019 Cenou města Hranice za rok 2018.