Vladimír Hudec

stavitel a funkcionář ( * 1904, Hranice    † 1960, Hranice)

Vladimír Hudec byl stavitel a český funkcionář Sokola Hranice. V letech 1931 až 1933 zrealizoval přestavbu kulturního domu Beseda podle projekčních plánů firmy Baťa ve Zlíně podle architekta Pazdírka. V roce 1938 vystavěl v Mostní ulici činžovní dům pro zaměstnance textilky Heller vdova a syn dle projektu Ludvíka Heinschela a Františka Šmolky, ostravských architektů.

Hudec vybudoval také domy pro lékaře a sestry nové hranické nemocnice, podle projektu brněnského architekta Bedřicha Rozehnala. Stavbu realizoval stavitel Hubert Svoboda. Mezi nejpozoruhodnější stavby patří vila JUDr. Stanislava Tomance v Jurikově ulici z roku 1938, budova Kontribučenské záložny, dnes lékarny, na Pernštejnském náměstí z let 1939 až 1943 a také několik rodinných vil v Teplicích nad Bečvou i v Hranicích.

Během nacistické okupace se Vladimír Hudec aktivně účastil také odbojové činnosti. Poprvé byl zatčen v akcích gestapa proti sokolské organizaci, několik měsíců byl vězněn. Po propuštění byl zhruba po čtyřech letech v roce 1945 znovu zatčen a vězněn až do konce okupace. Vladimír Hudec zemřel v roce 1960 a je pohřben na městském hřbitově v Hranicích.