Gustav Oplustil

televizní a rozhlasový scénárista ( * 1926, Hranice    † 2022, Praha)

Gustav Oplustil je český divadelní režisér, dramatik, televizní a filmový scénárista komediální a zábavné tvorby a příležitostný herec. Narodil se v Hranicích do rodiny legionáře z italské fronty, jako nejstarší z celkem pěti dětí.

Začal se věnovat ochotnickému divadlu a po válce působil v Beskydském divadle jako inspicient a herecký učeň. Poté nastoupil vojenskou službu a strávil ji v Armádním uměleckém souboru v Praze. V roce 1953 vstoupil do zájezdové skupiny Divadla československé armády na Vinohradech, kde působil několik let.

Dále pracoval jako dramaturg estrád a zábavných pořadů v Městském domě osvěty a jako pracovník v redakci zábavy Československé televize, kde mimo jiné začal spolupracovat s režisérem Zdeňkem Podskalským. Věnoval se také publikační činnosti a přispíval pod pseudonymem Fergus do časopisů. Jedním z takových byl časopis Dikobraz.

Gustav Oplustil se práci scénáristy věnoval více jak padesát let. Jako scénárista se podílel například na filmu Sedm dní Alfonse Karáska nebo Svatební cesta do Jiljí.