Jaromír Zaoral

kameraman ( * 1930, Hranice)
Jaromír Zaoral

Jaromír Zaoral je český kameraman a fotograf, který se narodil 28. července 1930 v Hranicích. Jeho kariéra je neodmyslitelně spjata se studiem České televize v Ostravě.

Do jeho zájmu se nejprve dostalo fotografování, kterému propadl ještě před koncem 2. světové války. Díky tomu se také rozhodl fotografii studovat na Státní grafické škole v Praze, kterou roku 1952 úspěšně absolvoval. Jeho mentorem se stal například i Rudolf Skopec, historik světové fotografie a představitel meziválečné avantgardy.

Po ukončení studia na Pedagogické fakultě v Bratislavě v roce 1956 nastoupil do nově vznikající Československé televize. V Československé televizi se nejprve věnoval filmové a televizní fotografii. Od roku 1963 se však jeho hlavní náplní stala kameramanské činnost. Dokonce získal pozici šéfkameramana ostravského televizního studia.

Věnoval se především publicistickým pořadům jako například Ostravské vteřiny, ale i dětským pořadům jako Kocourek Modroočko, Z malované truhly nebo Čmelák Aninka. Součástí jeho tvorby byly i hrané seriály pro dospělé. Pod jeho taktovkou byly natočeny například seriály Dispečer, Haldy, Bakaláři, Kamenný řád, Postel s nebes nebo Stavy rachotí. Za poslední zmíněný seriál dokonce v roce 1984 získal cenu Českého literárního fondu. Ve výčtu jeho kameramanských dovedností nutno zmínit i natáčení přímých přenosů populární a vážné hudby.

V rámci své kariéry se stal členem Asociace českých kameramanů a Českého filmového a televizního svazu FITES.