Výstava k osmdesátému výročí hranické atletiky

publikováno: 23.09.2020, rubrika: aktuální zprávy
Výstava k osmdesátému výročí hranické atletiky

Výstava k osmdesátému výročí hranické atletiky představí historii tohoto sportu v Hranicích.

K vidění budou dobové fotografie, ale i trojrozměrné předměty spjaté s atletikou. Lákadlem je historický oštěp ze čtyřicátých let či tretry z let třicátých. Významným exponátem bude také socha Emila Zátopka od zlínského sochaře Radima Hankeho. Emil Zátopek totiž v Hranicích studoval a do místních legend se zapsal tím, že údajně trénoval na 600 metrů dlouhé chodbě, spojující budovy vojenské akademie. Lákadlem budou jistě také dres a tretry oštěpařky Barbory Špotákové, medaile Emila Zátopka (kopie) a Jana Železného (kopie), bunda Dany Zátopkové (kopie), nebo patrně první ženské tretry u nás, ve kterých běhávala Marie Mejzlíková-Černá.

Výstava bude interaktivní. Budete si moci vyzkoušet, jak se stojí ve startovacím bloku, potěžkat si vrhačskou kouli nebo zjistit, jak vysoká je překážka pro překážkový běh. Na přípravě výstavy se podílejí: Vladimír Vyplelík, Jan Milas, Marek Chudý, Jana Černá, Národní muzeum, Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Muzeum Komenského v Přerově.

Výstava potrvá do 3. ledna 2021.