Proběhlá výstava: Tibor Červeňák – Koně a ženy

Malíř Tibor Červeňák se narodil roku 1977 v Hranicích. Jeho výtvarné začátky jsou spojené s Českou republikou. V roce 2004 využil možností Evropské unie a usadil se v Belfastu, kde pracoval a získal také galeristu Michaela Flanagana. Ten jeho tvorbu zastupoval 5 let. V roce 2009 uspořádal Tiboru Červeňákovi první sólo výstavu, na které bylo vystaveno 25 obrazů. Ty byly prodány během 10 dnů do soukromých sbírek. V době, kdy žil Tibor Červeňák v Belfastu, uspořádal výstavu v New Yorku, kterou zahájila česká zpěvačka a herečka Iva Bittová.

V letech 2012 až 2015 studoval výtvarné umění Bath School of Art & Design v Bath Spa University, kam byl přijat na základě svého profesionálního portfolia. V té době již autor svá díla vystavoval v New Yorku a na dalších výstavách. Na univerzitu byl přijat bez formálního vzdělání přímo do 1. ročníku bakalářského studia. Obrazy z jeho finální výstavy závěrečného roku od něj Bath Spa University také odkoupila.

V roce 2015 až 2016 získal magisterský titul z výtvarného umění – malířství na jedné z nejprestižnějších uměleckých vysokých škol v Londýně Chelsea College of Arts, na které studovala řada světově uznávaných umělců.

Své obrazy doposud vystavoval v několika velkých městech v zahraničí – v New Yorku, Vídni, Stockholmu, Helsinkách, Paříži, Benátkách, Velké Británii. Několikrát vystavoval v Royal Ulster Academy, velmi prestižní akademii v Severním Irsku. Vystavoval také v Royal West of England Academy v anglickém městě Bristol, kde za obraz MY Monet získal hlavní cenu za nejlepší obraz v kombinované technice.

Autor svoji tvorbu pojmenoval Notace. Tento termín je používán v turistice pro značení cesty – trasy, kde se různými znaky vyjadřuje, jak dojít k cíli. Jde o notaci na realistickou událost nebo duchovní zákon jako je fyzika, chemie a jiný spirituální zákon.

Boxing Painting – jedná se o autorovu vlastní techniku kinetického malování. V boxerských rukavicích udeří do plátna. Rukavice zanechají oválný obtisk sebe sama. Tímto začal autor zkoušet několik takových boxovacích variací a jejich uspořádání připomínalo sestavu leknínů uspořádaných na vodní hladině.

Dalším motivem autorových obrazů jsou koně. Ti mu připomínají jeho jízdu autem kolem města Newport. Autor koně vnímá za jízdy v pohybu a stejně tak se je snaží i namalovat. Koně jsou statický objekt a zelené okolí je v pohybu.

Obrazy Tibora Červeňáka se objevily také ve filmu „Paint“, který režíroval Ryan Tohill. Jeho výstava v Safe House Gallery v roce 2005 se objevila v dokumentárním filmu pro Northern Visions Television. Dokument o Tiboru Červeňákovi při práci vznikl v roce 1996 v České republice.

V současné době autor žije v Cardiffu ve Velké Británii.

Samostatné výstavy Tibora Červeňáka:

Galerie Jiří Skácelík, Česká republika, Olomouc, říjen 2015, Flushing Council on Culture and the Arts, New York, duben 2011, Emer Gallery, Belfast “5764”, říjen 2009, Emer Gallery, Belfast “Harmony”, duben 2007, Safehouse Gallery, Belfast “Irish Inspirations”, září 2005, Hranice Art Gallery (Česká republika) “Cubist Inspiration, červen 2002, Galerie u Mloka (Česká republika) “Cubist Inspiration”, duben 2002

Skupinové výstavy:

Brick Lane London ”Free Range” Degree finale exhibition, červen 2015, Bath School of Art & Design, Bath Spa University Degree finale exhibition, červen 2015, Catm Gallery international exhibition (New York) Art Live world, září 2011, 127th Royal Ulster Academy Exhibition Titanic Drawing Office, říjen 2008, 125th Royal Ulster Academy Exhibition Ormeau Baths, říjen 2006, Divadlo Rokoko Prague, prosinec 2000, Czech Embassy Oslo, duben 1999, Czech Embassy Helsinki, březen 1999

Vernisáž výstavy se uskutečnila ve čtvrtek 17. ledna 2019 v 17 hodin.

Foto: Webové stránky autora

Tibor Červeňák – Koně a ženy