Z muzejních sbírek: Dveře ze Schlesingerovy pekárny

publikováno: 03.03.2021, rubrika: zajímavosti ze sbírek
Z muzejních sbírek: Dveře ze Schlesingerovy pekárny

Další zajímavostí z hranického muzea jsou malované dveře ze Schlesingerovy pekárny. Pekárna Schlesingerových patřila mezi známé pekárny v Hranicích. Sídlila na Pernštejnském náměstí v domě, kde dnes najdeme pekárnu Wellart.

Rodinnou tradici založil Salomon Schlesinger (1836–1912), který také zastával funkci starosty hranické židovské obce. Na začátku 20. století byl již důchodcem a plně se věnoval politice. Pekařství a obchod řídili jeho synové Felix a Adolf. Adolf měl pak syny Bedřicha a Horsta.

Rodina Schlesingerových vlastnila na Pernštejnském náměstí celkem čtyři domy: čp. 2, 3, 737 a dnes již neexistující dům čp. 736. Rozkvět rodinného pekařství v Hranicích dovršil Bedřich Schlesinger (1900–1944), když v domě čp. 737 zřídil při pekárně vlastní moučný mlýn.