Z muzejních sbírek: Obrazy impozantní synagogy

publikováno: 24.03.2021, rubrika: zajímavosti ze sbírek
Z muzejních sbírek: Obrazy impozantní synagogy

Hranická synagoga se jako jedna z charakteristických dominant historického centra pyšní velkému zájmu malířů. Hranické muzeum má ve svých sbírkách čtyři obrazy s tématem této impozantní stavby.

Nejstarším obrazem je akvarel „Pohled na synagogu od Veličky“ od hranického malíře a pedagoga Jana Pinkavy, který jej namaloval v roce 1912. Obraz i s paspartou a rámem měří 58 x 46 cm a muzeum jej získalo v roce 2014.

Osobitým stylem je namalován obraz synagogy od hranického malíře Oty Holase z roku 1968. Obraz je namalován pastelem a měří 83 x 68 cm. Do muzea se dostal netradiční cestou, když byl v roce 2006 nalezen a zachráněn u kontejneru v Nádražní ulici.

Další obraz namaloval Jana Jaroš v roce 1989. Jmenuje se „Pod hranickou synagogou, měří 40 x 70 cm a sám autor jej muzeu věnoval v roce 2002. Jan Jaroš přetvořil pohled na synagogu vlastní tvůrčí fantazií v dílo s charakteristickou atmosférou a barevností.

Poslední obraz získalo muzeum v minulém roce od neznámého dárce. Autorem této olejomalby nazvané „Synagoga“, velké 100 x 70 cm, je malíř Ladislav Nedělka z Lipníka nad Bečvou.