95. výročí státní návštěvy prezidenta Masaryka

publikováno: 15.06.2019, rubrika: aktuální zprávy
95. výročí státní návštěvy prezidenta Masaryka

V červnu si připomínáme 95. výročí státní návštěvy prezidenta Masaryka v Hranicích.

V pondělí 23. června 1924 v 11:20 hodin dorazil na hranické nádraží vlak s panem prezidentem. Příjezd oznámili fanfáry z Libuše, které trubači troubili z věže radnice, a dvěma výstřely z děla. Hudba 40. pěšího pluku zahrála hymnu. Po přivítání a přehlídce nastoupené vojenské jednotky nasedl Masaryk do automobilu ozdobeného růžemi a řízeného italským legionářem a jel řadami jásajícího obyvatelstva do města.

Před radnicí bylo postaveno pódium pokryté koberci a vyzdobené květinami. Na náměstí byl slavnostně uvítán starostou Hranic, Václavem Jonášem, ale také starostou Lipníka nad Bečvou, Černotína a za německé obyvatelstvo starostou Potštátu. T. G. Masaryk krátce vzpomněl své návštěvy v roce 1905.

Poté se přesunul do vojenské akademie. Před ní čekal opět dav lidí. Nad průvodem prováděla leteckou show eskadra letců z Olomouce. Prezident si prohlédl akademii, zhlédl přehlídku důstojnického sboru i akademiků a poobědval v Zrcadlovém sále.

Potom sedl ve 14:50 hodin opět do automobilu a odjížděl mezi špalírem lidí na severní nádraží. U křižovatky za městem mu venkovská kapela zahrála na rozloučenou „Na tom pražském mostě“. Masaryk se zastavil a byl dojat. Na nádraží bylo opět plno lidí, kteří se se slzami v očích s hlavou státu loučili.

V galerii níže najdete přepis pasáže návštěvy prezidenta Masaryka, uveřejněný v knize „President mezi svými“ s podtitulem „Druhý zájezd na Moravu a návštěva Slezska v roce 1924 : články a zprávy Lidových novin“.

Za autentický přepis návštěvy prezidenta T. G. Masaryka v Hranicích v roce 1924 děkujeme příznivci hranické historie a badateli Milanu Králikovi.