Hranické pověsti v muzeu na Staré radnici

publikováno: 12.09.2019, rubrika: aktuální zprávy
Hranické pověsti v muzeu na Staré radnici

Ve středu 11. září v 17 hodin byla slavnostně zahájena výstava Jurik a hranické pověsti. Výstava návštěvníkům představuje netradiční formou v podobě komiksu známé hranické pověsti. K vidění je například pověst o legendárním zakladateli města Hranice, poutníku Jurikovi, pověst o loupeživých rytířích hradu Svrčov, pověst o hranické propasti a mnohé další. Autorem těchto komiksů je student dějin umění Univerzity Palackého v Olomouci Antonín Kotráš.

Výstavu zdobí postavy v životní velikosti, které jste mohli zahlédnout při oslavách 850 let města hranic kráčející ve slavnostním průvodu. K vidění je postava Jurika, loupežníci, bílá paní a nově také vodník. Tyto postavy vyrobili žáci a učitelé Základní umělecké školy Hranice.

Součástí výstavy je také Jurikova galerie obsahující obrazy, na kterých je tento zakladatel Hranic zobrazen. Dále je možné shlédnout archeologické nálezy z nejstarších dob počátků hranického osídlení. K vidění je také model hradu Drahotuš.

Za krásné fotky z vernisáže děkujeme Jiřímu Necidovi.