Rodiny v umění

publikováno: 01.05.2016, rubrika: napsali o nás
Rodiny v umění

Květen nabídne příznivcům muzea a milovníkům umění bohatý program. Ve výstavních prostorách na Staré radnici jsou k vidění díla umělecké rodiny Rossí – sedmi výtvarníků, jejichž obrazy zaplnily hned tři místnosti.

Více členů rodiny věnující se výtvarnému řemeslu není v uměleckém světě nic neobvyklého, ať už se podíváme do období renesance, baroka či 19. století, do Itálie, Nizozemí nebo českých zemí. A to je právě téma, kterému se budou věnovat tři květnová povídání. Začínat budou v 17 hodin v muzeu na Staré radnici a vstup bude zdarma.

První proběhne v úterý 10. května s kunsthistoričkou Radkou Kunovskou. Povídání oslavné vlámské malířské rodině ponese název Zvrácený svět Pietera Brueghela staršího. Návštěvníci se mimo jiné dozvědí informace o životě a díle několika generací malířů žijících v Nizozemí v 16. a 17. století. Radka Kunovská prozradí, co má společné jméno Brueghel se slovem „brajgl“, nebo proč byl Pieter Brueghel přezdíván jako „selský“ a jeho synové jako „pekelný“ a „květinový“. Zaměří se také na slavný obraz Zvrácený svět, který představuje zhruba sto nizozemských přísloví.

Druhé povídání se uskuteční v úterý 17. května s Dagmar Holcovou. Ta představí posluchačům umělecké rodiny nizozemské a benátské školy 15. století. Její povídání nazvané Van Eyck a Bellini – osudy dvou slavných malířských rodin odhalí zajímavé otázky: Co je nejoblíbenějším námětem obrazů Giovanniho Belliniho? Jaké jinotaje skrývá nejznámější obraz Jana van Eycka? či Jaké tajemství odkrývá Gentský oltář – jedno z nejslavnějších děl, které fascinuje už řadu generací. Málem ho spálili kalvinisté, ukradl ho Napoleon a Joseph Goebbels jím chtěl obdarovat Adolfa Hitlera.

Poslední z povídání ponese název Štětec a paleta. Rodinní přátelé Mánesů aujme se ho Vít Kunovský ve čtvrtek 26.května. Zaměřeno bude na české prostředí a slavnou malířskou rodinu. Proč nejslavnější z této rodiny, Josef Mánes, přimalovával ke konci života svým postavám drápy a svými díly vytíral podlahu? Proč podepisoval Antonín své velké obrazy jako „Bohemus“? Proč Amálie musela místo portrétů malovat krajiny? Proč je jeden z Josefových obrazů nazýván „Česká Mona Lisa“? A proč vlastně nejslavnější česká rodina žila nuzným životem? Pokud vás zajímají odpovědi na tyto otázky, přijďte strávit do muzea zajímavý a poučný podvečer.

 

Radka Kunovská
Hranický zpravodaj, květen 2016

související výstava:

Rodina Rossí

21. dubna29. května 2016
Velký sál Staré radnice