Z muzejních sbírek: Zbrašovské jeskyně

publikováno: 29.06.2020, rubrika: aktuální zprávy, zajímavosti ze sbírek
Z muzejních sbírek: Zbrašovské jeskyně

Letos si připomínáme 107 let od prvního sestupu do teplického „podsvětí“ Zbrašovských aragonitových jeskyní. Při té příležitosti jsme pro vás z muzejních sbírek připravili ukázku historických fotografií. Fotografie pochází z let 1913 až 1918.

Začátkem roku 1913 sestoupili Josef a Čeněk Chromí do jeskyně v místě zvaném na Baránce.  Při prvním sestupu se jim údajně přetrhlo lano, dopadli na suťový svah a rozbili karbidové lampy. V úplné tmě pak museli čekat 8 hodin na pomoc.

V následujících letech probíhal průzkum a postupné objevování nových částí. Cílem bylo, co nejrychleji a nejpohodlněji zpřístupnit podzemí veřejnosti. A nebyli na to sami. Připojila se k nim skupina nadšenců, kteří si říkali „Sbor dobrovolných zbrašovských havířů“. Mnozí z nich však museli narukovat na bojiště první světové války. Oba bratři Chromí věnovali objevování jeskyní nejen svůj volný čas a spoustu úsilí, ale také vlastních finančních prostředků. Mladší z bratrské dvojice, Čeněk Chromý, se dostal do existenčních potíží a v roce 1926 spáchal sebevraždu v jednom z jeskynních jezer plného oxidu uhličitého.

Úvodní fotografie je zároveň pohlednice. Byla pořízena 30. ledna 1915 v prostoru nazvaném Gallašův dóm. Kvůli velikosti byla rozdělena na dva snímky. Pohlednice zaslal Josef Chromý hranickému učiteli a zakladateli hranického muzea Josefu Šindelovi. Žádá v nich o zapůjčení kompasu, protože chce jeskyni zaměřit a zve Josefa Šindela na návštěvu jeskyně.

Fotografie v galerii níže přibližují atmosféru při objevování a prozkoumávaní jeskyní. Je na nich zachycena také unikátní krápníková výzdoba jeskyní.