Podmanivá a nadčasová krása secesního skla

publikováno: 20.08.2015, rubrika: zajímavosti ze sbírek
Podmanivá a nadčasová krása secesního skla

Sbírkou secesního skla ze sklárny Klášterský Mlýn se také pyšní hranické muzeum. Dnes již zaniklá sklárna byla založena před 180 lety a proslavila se ve světě právě secesním sklem. Sklárnu založil Jan Křtitel Eisner, ale zapsána byla pod názvem Johann Lötz vdova, která sklárnu získala v roce 1851.  Sklárna ale začala vyrábět první kousky už v roce 1836.

Firmu později převzal příbuzný vdovy Maxmilián Spaun, který sklárnu vedl společně s Eduardem Procházkou. Za jejich působení dosáhla sklárna největších úspěchů. Na začátku minulého století získali významné ocenění v Paříži, a to jako první česká firma.

Sklárna disponovala množství vzorů a tvarů. K nejslavnějším kouskům, které sklárna vyráběla, patří irisované sklo.

V roce 1906 věnoval ředitel sklárny Eduard Procházka muzeu v Hranicích soubor secesního skla. Jedná se o hutně tvarové a zdobené irisované sklo vysoké umělecké úrovně, v souboru jsou také vázy, které získaly ocenění na světové výstavě v Paříži.

Sklárna byla po válce znárodněna a její brány se brzy poté zavřely, definitivně byla vymazána z rejstříku firem v roce 1951. Její slávu dnes už připomíná secesní sklo v muzeích po celém světě.