Od 16. prosince 2021 bude v muzeu na Staré radnici k vidění výstava plná plyšových medvídků. Víte, že medvídek byl v historii první hračkou, se kterou si hráli chlapci i dívky? Vše o této dodnes oblíbené hračce se návštěvníci dozvědí na výstavě, která představí medvídky sběratelky Svatavy Ryparové. Ta má ve své sbírce přes dva tisíce těchto roztomilých plyšáků. Nejstarší medvídek z její sbírky byl vyrobený v roce 1930.
Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 16. prosince v 17 hodin za příznivé epidemické situace a v souladu s nařízením vlády.
Zajímavosti ze světa plyšových medvídků
- Vůbec první medvídek byl vyrobený 23. října 1902 v továrně na hračky v německém městečku Giengen.
- Předchůdci plyšových medvídků byli nepohybliví a děti je za sebou většinou tahaly jako vozík.
- Plyšový medvídek má oficiální název Teddy, můžeme se také setkat s pojmenováním Teddy Bear nebo Teddy Bär.
- Plyšoví medvídci vyrobení před druhou světovou válkou jsou velmi hledaným sběratelským artiklem.
- Pokud je značka výrobce plyšového medvídka ve formě knoflíku, na kterém je nápis STEIFF a knoflík je přišitý do levého ucha, jedná se o sběratelsky nejcennější exempláře německé firmy Steiff.
Nejdražší plyšoví medvídci světa
- V roce 1984 se v londýnské aukční síni vydražil medvídek z roku 1912 od firmy STEIFF, jeho cena se vyšplhala na 135 000 korun.
- V roce 1987 se vydražil ve stejné aukční síni další medvídek firmy STEIFF z roku 1912 za 575 000 korun.
- V roce 1989 se aukční cena za červeného medvídka z pozůstalosti ruské carské rodiny vyšplhala na 780 000 korun.
- V roce 1989 se v USA prodal medvídek z roku 1920 za neuvěřitelných 3 500 000 korun.
- V roce 2000 se v Monaku prodal medvídek Steiff Louis Vuitton za 5 400 000 korun.
Historický příběh medvídka Teddyho
Na počátku výroby plyšových hraček stál medvídek Teddy. Velmi známý začal být od roku 1903, kdy se začaly tyto plyšové hračky vyrábět v USA. Se vznikem plyšových medvídků údajně souvisí prezident Roosevelt. Jedna z verzí říká, že prezidenta napadl medvěd a on jej zabil. Další verze uvádí, že si prodejce hraček pan Michton přečetl v novinách článek o tom, jak prezident Theodor Roosevelt při lovu odmítl zastřelit nabízené medvídě a lov opustil. Pan Michton článek vystřihl a vložil do výlohy společně s plyšovými medvídky a nápisem: „Teddy Roosevelt – ochránce medvídků“. Od té doby se medvídci vyrábí hromadně.