Vernisáž výstavy Ivony Žirkové v synagoze

publikováno: 06.12.2022, rubrika: fotoreportáže
Vernisáž výstavy Ivony Žirkové v synagoze

Ve čtvrtek 1. prosince se uskutečnila slavnostní vernisáž výstavy Ivony Žirkové s názvem Detailně v Galerii Synagoga. Výstava je k vidění do neděle 15. ledna 2023.

Výtvarnice Ivona Žirková se narodila v roce 1978 v Martine na Slovensku. V letech 1994 až 1997 studovala Školu užitkového výtvarnictví v Bratislavě. Od roku 1997 do roku 2003 navštěvovala Vysokou školu výtvarného umění v Bratislavě. Účastnila se několik samostatných i kolektivních výstav na Slovensku, v České republice i v zahraničí.

V malbách se odráží její vášeň pro přírodu a schopnost interpretovat tuto inspirační energii do svojí tvorby. Jednou maluje téměř hyperrealistickým způsobem strukturální skladbu lesního porostu. V jiném díle motiv malby posunuje do téměř hypnoticky snové roviny nebo pozorovatele opticky přitahuje pulzující či rotující dynamikou.

V jejím díle se objevuje tvořivé prolínání mezi fotorealistickým přepisem skutečnosti, přes vyloženě geometrizující projev až po čistokrevnou abstrakci. V současné době žije a pracuje v Martine na Slovensku.