Historii hranických kin a dějiny kinematografie mapuje výstava Dnes promítáme, která je k vidění už jen do 23. dubna na Staré radnici v Hranicích.
Přijďte usednout do dřevěných sedaček a zhlédnout film vztahující se k Hranicím, který z historických materiálů Hraničanů zpracoval kameraman Vlastimil Mach. Přijďte si složit puzzle z filmových plakátů, vyluštit kvíz nebo obdivovat unikátní sbírku filmových přístrojů či starých plakátů. Na výstavě se také dozvíte zajímavosti z historie hranických kin, kterou stručně předkládáme.
První promítání
Počátek hranické kinematografie sahá až do konce 19. století, kdy do Hranic přijížděly nejrůznější kočovné kinematografy. První filmové představení proběhlo v lednu roku 1897 v sále hotelu Pošta, v dnešní budově Olympie. Tedy méně než rok po prvním filmovém představení bratří Lumiérů v Paříži a sotva půl roku po prvním filmovém představení v Praze. Většina prvních filmů byly neupravené dokumenty a ukázky z běžného života, a tak tehdy diváci zhlédli scény ze zoologické zahrady v Hamburku, mohli se podívat na přehlídku pařížské občanské gardy a spatřit rušný život v pařížských a londýnských ulicích.
Podobné kočovné kinematografy začaly Hranice navštěvovat častěji. Například v roce 1910 se zde promítalo dokonce v obrovském cirkusovém stanu, což by mohlo být úžasným zážitkem i dnes.
První kino
Prvního kamenného kina se obyvatelé Hranic dočkali v roce 1914, sedm let po otevření vůbec prvního kina v naší republice v Praze. Kino dostalo vcelku nezvyklý název Orania a promítalo v budově hotelu Pošta. Je zajímavé, jak bylo pro vlastníka tohoto kina Julia Malchárka obtížné prosadit, aby v našem městě mohl takový podnik vůbec otevřít. Tehdejší radní města z bezpečnostních důvodů jeho žádosti rázně odmítali. A tak trvalo téměř dva roky, než mohl dveřmi svého kina vpustit první filmové návštěvníky.
Zpočátku mělo kino filmový projektor na ruční pohon. Promítač tedy musel po celou dobu představení otáčet klikou a přitom dávat pozor, aby byl jeho pohyb rovnoměrný a obraz se tak netřásl.
Kino Olympia a Oko
V březnu roku 1920 majitel kina Orania zemřel a jeho budovu koupilo Družstvo k vystavění tělocvičny Sokola v Hranicích, tedy pozdější Tělocvičná jednota Sokol. Ta kino rekonstruovala a dala mu název Olympia.
Pozoruhodnou událostí byl výbuch promítací kabiny ve třicátých letech minulého století. Výbuch způsobil požár filmového pásu. Nikdo nebyl zraněn. Zajímavým je hrdinský čin tehdejšího kinooperatéra Emila Rašky, který při útěku z promítací kabiny ještě stačil zachránit několik pásů s filmy.
V roce 1948 bylo kino Olympia přejmenováno na kino Oko a tento název kinu zůstal až do jeho definitivního zavření v říjnu roku 1976.
Kino Universum
Od roku 1926 se Hranice pyšnily dokonce dvěma stálými kiny současně. Ke kinu Olympia přibylo ještě kino Universum, které v místě dnes už bývalého kina Svět vystavěla Jednota Československého Orla. Té trvalo čtyři roky, než se jí podařilo prosadit otevření druhého kina v Hranicích. Radní města totiž usoudili, že město už další kinematografický podnik nepotřebuje, a tak se členové Orla museli proti tomuto rozhodnutí několikrát odvolávat. Jejich odvolávání mělo úspěch, protože v letech 1925 až 1926 byla na prostorném dvoře hotelu Černý orel (dnes – roh náměstí 8. května) postavena nová rozlehlá budova kina.
Kino Universum během druhé světové války nacisté přejmenovali na kino Viktoria. Po válce pak bylo toto kino zestátněno a v roce 1948 změnilo svůj název na kino Svět. Historie hranických kin končí osudy právě tohoto kina. Jeho opona se definitivně zavřela kvůli havarijnímu stavu budovy po dlouhých majetkových tahanicích v listopadu 2009. Posledním filmem byla komedie Muži v říji.
Marek Suchánek
Významné roky hranických kin
1897 – první promítání v Hranicích
1914 – první hranické kino Orania
1920 – konec kina Orania
1920 – první promítání kina Olympie
1926 – první promítání kina Universum
1948 – kino Olympie přejmenováno na kino Oko
1948 – kino Universum přejmenováno na kino Svět
1976 – konec kina Oko
2009 – konec kina Svět