Proběhlá výstava: Anežka Kovalová & Miroslav Koval – Malba-kresba-fotografie

Anežka Kovalová se narodila 1. července 1949 v Šumperku. Její otec zde založil výtvarný obor v Lidové škole umění. V současné době žije Anežka Kovalová a tvoří v Sobotíně u Šumperku.

V letech 1967 až 1973 vystudovala malířství na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Karla Součka. Na škole se také seznámila se svým budoucím manželem, Miroslavem Kovalem. Po studiích se vrátila do Sobotína a do roku 1981 spolupracovala se svým otcem na jeho realizacích. V letech 1980 až 2013 učila výtvarný obor v Lidové škole umění v Šumperku. V roce 1989 se svým mužem založili Galerii Jiřího Jílka se stálou expozicí děl jejího otce, kde pořádají autorské výstavy.

Malířské i kreslířské dílo Anežky Kovalové hovoří prostou výtvarnou řečí, která je esencí hmotného a nehmotného, duchovního i světského, citu i rozumu.

Miroslav Koval se narodil 26. listopadu 1944 v Havlíčkově Brodě. V Litoměřicích absolvoval učební obor chemického zaměření, poté si při zaměstnání v Kaučuku Kralupy nad Vltavou a v litoměřickém pivovaru dodělal večerní maturitu. Vystudoval pražskou Akademie výtvarných umění. Na škole se seznámil s budoucí manželkou Anežkou. Deset let spolupracoval s jejím otcem, sochařem Jiřím Jílkem. Přežíval jako svobodný umělec.

Po ukončení školy začal kolem roku 1973 dokumentovat detaily přírody i pomocí fotografie a jeho kresby zachycující přírodní struktury a jejich rytmické členění byly původně určeny jako příprava k obrazům. Kresby se však postupně osamostatnily a nakonec se staly finálním dílem. V 80. letech směřuje Kovalova kresba k zobecnění, vícevýznamovosti a vzájemné zaměnitelnosti objektů.

Kresby se postupně radikálně redukují na jednoduché křivky a zároveň vzniká potřeba zdůraznit přímé sepětí s přírodou, která je východiskem tvorby Miroslava Kovala. Podstatou jeho tvorby je hledání a zviditelňování metafyzického řádu přírody. Od roku 1994 působí jako kurátor v šumperské Galerii Jiřího Jílka.

Vernisáž výstavy se uskutečnila ve čtvrtek 1. července v 17 hodin.

Foto: Galerie Jiřího Jílka

Zdroj textu: