Proběhlá výstava: Dnes promítáme. Historie hranických kin a dějiny kinematografie.

Pokud máte chuť prohlédnout si zblízka staré kinematografy, první filmovou promítačku a další historické filmové přístroje, stačí zavítat na výstavu „Dnes promítáme“. Dozvíte se také o historii hranických kin, uvidíte historické záběry z domácích archívů obyvatel města.

Výstava bude mít dvě části, které se budou prolínat. Návštěvníci se budou moci seznámit s dějinami kinematografie, a to díky projektu Studia Bez Kliky, který se jmenuje Kinematograf. Tento projekt je založený na autorské sbírce Romana Prokeše. Na projektu se podílí jeho kolegyně Pavlína Wolfová. V další části se pak návštěvníci seznámí s historií hranických kin, kterou zpracovává kurátor městského muzea a galerie Marek Suchánek.

Unikátní sbírka filmových přístrojů

V sálech Staré radnice v Hranicích bude tedy představena unikátní sbírka historických filmových přístrojů Romana Prokeše z Drahotuš. Jeho soukromá sbírka zahrnuje zhruba stovku exponátů od optických hraček, jako jsou zoetropy a praxinoskopy, přes promítací přístroje 19. století – laterny magiky, až k promítačkám z konce 20. století.

„Snažil jsem se shánět staré filmy, digitalizovat záznamy a sbírat materiály, které by jinak podlehly zkáze. Chodili jsme po bazarech a shromažďovali cívky, až vznikla tato velká sbírka,“ sdělil Roman Prokeš.

Z jeho sbírky uvidí návštěvníci na výstavě v Hranicích i exponáty vztahující se k pravěku kinematografie. „Budou si moci sami rozpohybovat první film od Eduarda Muybridge. Podívají se na vzácné ručně kolorované obrázky z 19. století a prohlédnou si je pomocí nejjednoduššího promítacího přístroje, kouzelné lucerny – laterny magiky,“ prozrazuje Roman Prokeš. K vidění budou také živé projektory z 20. století na 8 mm, 9,5 mm, 16 mm a 35 mm film.

V průběhu roku je sbírka Romana Prokeše umístěna v jedné z olomouckých pevností – ve fortu v Křelově. V březnu a dubnu bude ale k vidění v Hranicích a po skončení výstavy se kinematograf Romana Prokeše přesune na čas do Zlína, do největšího prostoru Baťova institutu. Výstava ve Zlíně obohatí tradiční festival filmu. Zpátky do Křelova se pak exponáty vrátí na letní měsíce.

Historie hranických kin

Pátrání po historii hranických kin nebylo snadné. Kurátor výstavy Marek Suchánek strávil spoustu času v archivech. „Hodně mi také pomohli pamětníci, někteří přispěli starými fotografiemi nebo mi poskytli informace, které mi pomohli v mém bádání,“ řekl Marek Suchánek.

Nikdo si už nemůže dnes pamatovat první hranické kino. „To začalo promítat v roce 1914, bylo v budově dnešní Olympie a jmenovalo se Orania. Provozoval ho tehdy Julius Malchárek. V těchto prostorách působilo později kino Olympia a Oko. Poslední film zde běžel v říjnu 1976,“ uvedl kurátor výstavy.

Souběžně ve městě působila určitý čas dvě kina. „V roce 1926 se otevřelo v Hranicích druhé kino, bylo na rohu dnešního náměstí 8. května a jmenovalo se Lidové kino v Hranicích. Ale jen krátce. Brzy bylo přejmenováno na kino Universum. V době druhé světové války získalo nový název – Kino Viktoria. Od roku 1948 se potom kino otevřelo pod názvem Kino Svět. Po dlouhých 83 letech svého provozu bylo kino v tomto místě na podzim roku 2009 zrušeno,“ shrnul stručně Marek Suchánek.

„Zajímavostí také například je, že hranické letní kino bylo po Olomouci druhým městem, kde bylo letní kino. Hranické bylo vybudované v roce 1964,“ dodal kurátor.

Staré kino s dřevěnými sedačkami

Na výstavě nebude chybět ani staré kino s typickými sklápěcími dřevěnými sedačkami. V něm budou moci návštěvníci také zhlédnout krátké filmy vztahující se k Hranicím, které z historických záběrů hranických občanů zpracoval Vlastimil Mach.

Kinematografická dílna

Poučení a zábava čekaly žáky hranických škol. Hranické muzeum pro ně ve spolupráci se Studiem Bez Kliky připravilo doprovodný program „Kinematografie od pravěku a kinematografická dílna“. Ten proběhl na Staré radnici v úterý 7. března.

Děti se v tomto programu seznámily s prehistorií kinematografie, zjistily, jak vzniká film, a dozvěděly se spoustu zajímavostí. Zhlédly i osobité představení prvních veřejně promítaných filmů a nakonec si sami vyrobily malou optickou hračku zvanou thaumatrop. Prohlédly si také výstavu věnovanou hranickým kinům, které navštěvovali jejich rodiče a prarodiče.

Muzeum připravilo tuto výstavu ve spolupráci se Studiem Bez Kliky, které je vlastníkem rozsáhlé sbírky o kinematografii.

Hranický svět kinematografie je přístupný od 2. března do 23. dubna. Slavnostní vernisáž se uskutečnila ve čtvrtek 2. března v 17 hodin, ujít si ji nenechalo 89 lidí.

Na výstavu se od 2. března do 23. dubna 2017 přišlo podívat celkem 899 návštěvníků.

 

 

 

Dnes promítáme. Historie hranických kin a dějiny kinematografie.
plakát / pozvánka

související příspěvky:

Muzeum navštívili zasloužilí hasiči

publikováno: 24.04.2017, rubrika: fotoreportáže

Muzeum v rámci výstavy „Dnes promítáme“ navštívili ve čtvrtek 20. dubna 2017 zasloužilí hasiči Olomouckého kraje. V galerii přinášíme fotoreportáž z jejich návštěvy.


Setkání s pamětníky hranických kin

Středa 12. dubna 2017 / 16:00 / Gotický sál Staré radnice

Na jedinečnou atmosféru hranických kin zavzpomínali a neobyčejné zážitky vyprávěli tito pracovníci a pamětníci kin: Miloslav Maršálek syn promítače a vedoucího kin… | |


Fotoreportáž k vernisáži výstavy Dnes promítáme

publikováno: 03.03.2017, rubrika: fotoreportáže

Dnes promítáme. Historie hranických kin a dějiny kinematografie. To je název výstavy, která byla ve čtvrtek 2. března zahájena v prostorách muzea… | |


Velký sál Staré radnice

Po zavřeno
Út 09:00 12:30 13:00 16:00
St 09:00 12:30 13:00 16:00
Čt 09:00 12:30 13:00 16:00
09:00 12:30 13:00 16:00
So 09:00 12:30 13:00 16:00
Ne 09:00 12:30 13:00 17:00