Proběhlá výstava: Jan Chaloupek – Ozvěny života

Malíř, ilustrátor, grafik a sochař Jan Chaloupek se narodil v roce 1958 v Novém Městě na Moravě. Stal se představitelem českého současného malířství a imaginace v abstraktním pojetí ilustrace knih.

Od roku 1977 studoval a později i chvíli působil na Pedagogické fakultě v Brně.  Pozorností a poznatky ho obdařili zejména Vladimír Otáhal, Vladimír Drápal a další výtvarníci. Po absolvování studia působil v letech 1984 až 1985 na fakultě jako asistent. Získal doktorát z výtvarné výchovy a přestěhoval se na Šumavu. Zde vytvořil několik cyklů grafik a drobné skulptury ze dřeva. V roce 1990 skončil jako pedagog a věnoval se reklamní grafice a volné výtvarné tvorbě.

Jan Chaloupek ve své tvorbě přemýšlí o základních otázkách a jejich zobrazení v různých materiálech. Nejde o klasickou malbu, ale o snahu napětí života transformovat do struktury výtvarné výpovědi. Je malířem přírody a pocitů. Svou tvorbu neustále posouvá, hledá cesty dalšího vyjádření. V posledních letech sahá k optimističtějším barvám, chce vyjádřit svoji bytostnější a intenzivnější příchylnost k přírodním krásám, které ho stále hlouběji nabíjejí.

Věnuje se reklamní grafice, je autorem například pro Versace, Himi’s Jeans. Navrhoval také kampaň k některým preparátům, jako jsou Mucosolvan či Atrovent.

Jeho díla jsou zastoupena v galeriích v České republice i v zahraničí, například v Chorvatsku, Německu, Francii.

Jan Chaloupek působí i jako ilustrátor. Za ilustrace knihy Čínské pohádky autorky Lucie Olivové, získal v roce 2008 cenu v soutěži o Nejkrásnější knihu roku, kterou pořádalo Ministerstvo kultury a Památník národního písemnictví v Praze.

V současné době žije a tvoří ve Vimperku.

Vernisáž výstavy se uskutečnila ve čtvrtek 3. srpna v 17 hodin v Galerii Synagoga.

Výstava bude k vidění do neděle 17. září 2023.

 

Zdroj textu: webové stránky Martina Fryče, webové stránky Jana Chaloupky

 

související příspěvky:

Slavné ilustrace z australských bajek

publikováno: 06.09.2023, rubrika: informace pro návštěvníky

Víte jak vypadá třeba ptakopysk, ledňáček kukabura, medvídek koala, pes dingo, nebo třeba mořská hvězda, mušle obrovská a duhový had? Dozvíte se… | |


Vernisáž k výstavě Jan Chaloupek – Ozvěny života

Čtvrtek 3. srpna 2023 / 17:00 / Galerie Synagoga

Malíř, ilustrátor, grafik a sochař Jan Chaloupek se narodil v roce 1958 v Novém Městě na Moravě. Stal se představitelem českého současného malířství a… | |


Galerie Synagoga

Po zavřeno
Út zavřeno
St zavřeno
Čt zavřeno
zavřeno
So zavřeno
Ne zavřeno