Proběhlá výstava: Lenka Husáriková – Origami a tangram

Malířka Lenka Husáriková se věnuje také kresbě, v současnosti již velmi zřídka grafickému designu a byla lektorkou výtvarných kurzů.  Ve svých dílech zobrazuje témata, která jsou jí blízká. Ať už se jedná o místa v přírodě, která autorka dobře zná nebo věci, které se jí líbí a má k nim vztah. Nejčastěji se věnuje olejomalbě a ve skicách akvarelu a kresbě tužkou.

Její obrazy Origami a Tangram jsou inspirovány historickými prvky mimo evropské kulturní tradice. Origami pochází z Japonska a Tagram vznikl v Číně.  Zájem Lenky Husárikové o tyto dva motivační prameny přišel náhle doslova jako blesk z nebe, ale byl logickým vyústěním všeho, co tomu předcházelo. Možná díky šťastné náhodě a autorčině intuici, protože i tyto skutečnosti jsou součástí světa umění.

Všechny své origami obrazy maluje olejem a všechny tangram obrazy zase akrylem. V minulosti se často věnovala malování zátiší, dnes se k tomuto tématu vrací pouze v dílech na zakázku. Výtvarně ztvárnila také nedávné téma lockdownu. Ten ve svých obrazech zobrazuje jako boj za svobodu, možnost projevu, setkávání nebo naopak jako naprostou slepotu a nevědomost.

Některé její obrazy s tématem přírody záměrně nezobrazují zrcadlení na vodní hladině. Jedná se o díla, která zobrazují přírodu, zároveň však působí jako magnetka, kterou je možné si připnout na lednici. Tyto origami a tangram obrazy zároveň ukazují autorčinu zálibu v prostředí Nechranické přehrady, kam se několikrát do roka vrací nabrat energii, vyčistit si hlavu a aktivně odpočívat při rybaření.

Autorka se věnuje také tématu dětství, které můžeme najít v obraze Nebe, peklo, ráj. Na něm vyobrazila dětskou papírovou skládačku. V některých svých obrazech vzdává hold pop-artu. Barvy na těchto dílech jsou promyšlené, poskládané přesně podle představ autorky.

Lenka Husáriková je ilustrátorkou a grafičkou. Ilustrovala například 3D přání pro holandské studio Light nebo omalovánky či leporela pro děti.

Autorka se postupně osvobozuje od otrockého přepisování reality vizuálně a analogicky odlišné podoby. Obrazový příběh už nevytváří z reálných předmětů, ale z jednoduchých geometrických forem skládá významově identickou skutečnost mající svou vlastní objektivitu a naraci.

Lenka Husáriková je vnučkou české akademické malířky Jindry Husárikové. Vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu keramickou v Karlových Varech a také Střední uměleckoprůmyslovou školu sv. Anežky v Českém Krumlově. Zde studovala kresbu, malbu (Výborná, Vavrečka, Stretti) a scénografii u profesora Kouteckého. Roku 2009 v Praze založila a vedla ateliér Babylonie.cz ve kterém se 12 let studenti učili kreslit, malovat a připravovat k talentovým zkouškám na střední a vysoké výtvarné školy, design a architekturu.

Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 12. října v 17 hodin v muzeu na Staré radnici.

Výstava bude k vidění do neděle 3. prosince 2023.

 

 

 

Lenka Husáriková – Origami a tangram
plakát / pozvánka

související příspěvky:

Proběhla komentovaná prohlídka výstavy Origami a tangram

publikováno: 19.11.2023, rubrika: aktuální zprávy

Přes dvacet návštěvníků přilákala komentovaná prohlídka výstavy Origami a tangram vedená samotnou autorkou obrazů, Lenkou Husárikovou, která se uskutečnila v sobotu 18.… | |


Obří tangram v muzeu

publikováno: 21.10.2023, rubrika: informace pro návštěvníky

Čínská skládačka tangram je jednou z hlavních inspirací stojících za obrazy Lenky Husárikové „Origami a tangram“, které jsou v současné době ke… | |


Velký sál Staré radnice

Po zavřeno
Út 09:00 12:30 13:00 16:00
St 09:00 12:30 13:00 16:00
Čt 09:00 12:30 13:00 16:00
09:00 12:30 13:00 16:00
So 09:00 12:30 13:00 16:00
Ne 09:00 12:30 13:00 17:00