Výstava s názvem Proměny bytí proběhne od 12. ledna do 4. února v Galerii M+M. Vstupné je dobrovolné.
Vernisáž výstavy bude v pátek 12. ledna v 17:00 hodin.
Milan Sanetřík se narodil v Bohumíně. V Hranicích žije od svých pěti let. Vystudoval Vysokou školu zemědělskou a lesnickou v Brně. Později se začal věnovat fotografii, kterou časem rozvíjel až k profesionální úrovni.
Počátek jeho tvorby začíná v 60. letech minulého století jeho první autorskou výstavou v listopadu 1968. Fotografické obrazy z tehdy spřátelené a nás podporující Jugoslávie vyzněly v tehdejší napjaté době jako tichý provokující protest proti invazi sovětských vojsk.
V pokračující tvorbě se věnoval především dokumentární fotografii s ekologickou tematikou, prezentovanou v řadě dalších měst republiky. V jeho vyzrálé fotografické činnosti se pak projevuje čistě výtvarná fotografie portrétů, aktů a květin, často kombinované doprovodnými verši.
Po odchodu do důchodu v 90. letech se začal jako autodidakt intenzivně věnovat malbě, kolážím, dřevořezbě i japonskému umění suiseki, kterým projevoval svůj vztah k přírodě v podobě kamenů a dřeva.
Rád experimentoval především v malbě s nejrůznější vyjadřovací technikou. Jeho krédem se stalo neustálé „hledání, učení a nalézání“. Vědomě se vyhýbal ustáleným malířským směrům, převážně se soustředil na abstrakt s nápaditými přírodními motivy, kde nacházel svobodu a volnost své tvorby. Vytvořil si tak svůj osobitý směr, který nazýval „abstraktní realizmus“, nebo také „realistický abstrakt“. Některé jeho práce zabíhají až do surreálních poloh, nezřídka evokující postupy ART-BRUT. Vědomě nevyhledává složitá témata, upřednostňuje prostou jednoduchost tvarů a barev. Odmítá kopírovat přírodu, její prvky však přetváří jako „imaginaci“ svých snových představ.
Své práce prezentoval na 20 autorských výstavách i několika kolektivních doma i v zahraničí. Mnohé jeho práce jsou ve vlastnictví zájemců v Česku, Slovensku a Německu.
V roce 2009 se stal členem Unie výtvarných umělců Olomoucka.