Z muzejních sbírek: Tašky od Czeikeho

publikováno: 04.11.2020, rubrika: zajímavosti ze sbírek
Z muzejních sbírek: Tašky od Czeikeho

K novým přírůstkům do sbírek hranického muzea patří dvě střešní tašky vyrobené hranickou parní cihelnou (Dampfziegelwerk Mährisch Weißkirchen) Heinricha Czeikeho.

Czeikeho cihelna fungovala v Hranicích od roku 1897 do roku 1930. Zakladatelem podniku byl novojičínský architekt a stavitel Heinrich Czeike (1844-1906), spolumajiteli byli jeho dva bratři August a Emil. Hranická cihelna byla postavena na Horním poli u Severního nádraží (areál Sigma II). Czeike měl dále cihelny v Kuníně a v Novém Jičíně.

Po jeho smrti firmu převzal jeho syn Heinrich Czeike ml. (1869-1938), architekt a později také novojičínský starosta. Cihelny v Kuníně, v Hranicích a v Novém Jičíně byly úzce provázány se stavební firmou Czeike&Wondra zvláště na dodávkách kvalitních cihel a střešní krytiny.

V Hranické parní cihelně byla výroba zastavena roku 1930. Czeikeho cihelnu převzala znárodněná firma Kunz v roce 1946, o rok později byla uvedena do provozu hala 1. Areál je dnes využíván firmami SSI Schäfer s.r.o. a Bircher Process Control BBC s.r.o.