Nenechte si ujít Svět podle Jaromíra 99 v muzeu

publikováno: 19.02.2023, rubrika: fotoreportáže
Nenechte si ujít Svět podle Jaromíra 99 v muzeu

Vernisáž výstavy Svět podle Jaromíra 99, významného českého umělce, se uskutečnila ve čtvrtek 16. února na Staré radnici. Výstava potrvá do neděle 12. března. Jaromír Švejdík alias Jaromír 99 je známý český výtvarník, zpěvák, skladatel a textař. Značnou popularitu získaly hlavně jeho komiksy.

Tématem jeho tvorby je příroda a architektura v přírodě. Většina motivů je pohledem na Jeseník a okolí, kde se narodil a kde tráví v létě většinu času. Svá díla tvoří v posledních letech převážně elektronicky. Základní skici kreslí v iPadu a hlavní práci dodělává v grafickém tabletu. Hotové dílo pak tiskne v inkoustové tiskárně na speciální grafický papír.

Tvoří ale také metodou vyřezávaného papíru. Takzvaný papercut vychází z už zapomenutých starých technik jarmarečních tisků nebo vyřezávání portrétních siluet. Metoda papercutu dává obrazům stejný řád a vzhled. Jde o několik vrstev vystříhaných papírů položených na sebe, které vytvářejí portrét lidí. Proslavil se v devadesátých letech se skupinou Priessnitz, poté stál u vzniku projektu Umakart a následně u tria Jaromír 99 & The Bomber. Od roku 2019 začíná koncertovat se svým projektem Letní kapela.

Spolu s Jaroslavem Rudišem je autorem komiksu Alois Nebel a spolupracoval i na stejnojmenném filmu, k němuž složil i známou píseň Půlnoční, již nazpíval Václav Neckář. Je také autorem storyboardů k několika filmům a autorem oceňovaných komiksů Bomber, Zámek a Zátopek a Zatím dobrý.