Unikátní model Hranic jeho autor dokončuje

publikováno: 22.09.2020, rubrika: informace pro návštěvníky
Unikátní model Hranic jeho autor dokončuje

Atmosféru Hranic v 18. století vdechuje do rozsáhlého modelu centra města Stanislav Miloš. Na modelu, který je umístěný v Muzeu na zámku, probíhají závěrečné úpravy. „Ještě plánuji dodělat drobné úpravy terénu, mostky a kříže kolem původního kostela,“ říká autor modelu Stanislav Miloš. Na modelu jsou k vidění například původní měšťanské domy, náměstí, jak ho dnes neznáme, a také hranický zámek, tak jak vypadal v polovině 18. století.

Že nezůstane pouze u jednoho modelu, který lidem přibližuje historii města, je již téměř jisté. „Plánuji zhotovit model předchůdce dnešního zámku za období Pernštejnů z počátku 16. století. Bude také z krabiček od čaje,“ dodává Stanislav Miloš. Model historického jádra Hranic je totiž vyrobený zhruba ze 400 čajových krabiček. Spoustu zajímavostí o historii města i o samotném modelu se můžete dozvědět přímo od Stanislava Miloše, kterého můžete zastihnout v otevírací době Muzea na zámku v přízemí hranického zámku.

Otevřeno je každou středu a neděli od 14 do 17 hodin. V první místnosti je k vidění stálá expozice zbraní ze sbírek hranického muzea, která před-stavuje unikátní kousky palných i chladných zbraní. Ve druhé místnosti budete uchváceni unikátním modelem historického jádra města Hranic. Právě v těchto chvílích probíhají závěrečné úpravy na modelu.