Výstava Miloslava Mouchy v synagoze

publikováno: 15.03.2023, rubrika: fotoreportáže
Výstava Miloslava Mouchy v synagoze

Ve čtvrtek 9. března se uskutečnila slavnostní vernisáž výstavy Miloslava Mouchy s názvem Proměny viděného v Galerii Synagoga. Výstava je k vidění do neděle 23. dubna 2023.

Malíř, grafik a spisovatel Miloslav Moucha žil do svých 25 let v Čechách, poté téměř třicet let ve Francii. Ačkoli v zásadě samouk, stal se díky svým malířským a intelektuálním schopnostem i profesorem na L´École des Beaux-Arts v Besansonu ve Francii.

Ve svém tvůrčím vývoji prošel od avantgardy přes konceptuální tvorbu až po současná témata krajin, prostoupených zvláštní světelnou atmosférou.

Ve svých abstraktních obrazech se Miloslav Moucha soustřeďuje především na malířské hodnoty světla. Jeho tvorba má převážně meditativní charakter. Od avantgardy a konceptualismu se během 70. let trvale vrátil k malbě.

Uspořádal na tři desítky samostatných výstav a je zastoupen ve sbírkách významných světových galerií včetně Centre Georges Pompidou v Paříži a Národní galerie v Praze. Jeho díla jsou zastoupena v soukromých sbírkách v Evropě, USA i Japonsku.