Výstava NEkostely a NEkaple Olomouckého kraje

publikováno: 18.05.2023, rubrika: aktuální zprávy
Výstava NEkostely a NEkaple Olomouckého kraje

Výstava mapující kostely a kaple, které změnily původní účel užívání, je k vidění od středy 17. května do pátku 2. června v Galerii Severní křídlo zámku. Výstavu pořádá Město Hranice ve spolupráci s MKZ Hranice.

Některé církevní stavby se proměnily v galerie, muzea, knihovny, kulturní sály. Z některých se staly obřadní nebo smuteční síně. Jiné slouží jako penziony, učebny, tělocvičny, kanceláře, posilovny. Některé skončily jako sklady nebo myslivecká chata jako například kaple v Potštátě.

V dnešní krajině Olomouckého kraje existuje řada kostelů a kaplí, které změnily svůj původní církevní účel užívání. Tyto objekty, které začaly z důvodu nevyužívání chátrat, předala ke světskému užívání církev. Dnes mají NEkostely a NEkaple Olomouckého kraje různá využití – ke kulturním, sportovním, skladovacím, ubytovacím, vzdělávacím, léčebným či obchodním účelům. Jde o samostatně stojící kostely a synagogy nebo kaple, které jsou součástí hradů, zámků a klášterů.

Výstava vznikla z iniciativy autorky Michaely Bučkové jako výsledek dlouholetého zájmu o kulturní památky naší země. Mapování a sběr informací probíhal systematicky od roku 2016 a výsledkem je výstava obsahující jednu mapu a 55 textových charakteristik s fotodokumentací doposud zjištěných NEkostelů a NEkaplí na území Olomouckého kraje.

Zdroj textu: olkraj.cz