František Majdloch

boxer a olympijský reprezentant ( * 1929, Hranice    † 2001, Hranice)

František Majdloch byl boxer, olympijský reprezentant a devítinásobný mistr Československé republiky v nejlehčích vahách do 54 kg. Narodil se do velmi chudé rodiny, což je možná i jeden z důvodů, proč se začal věnovat boxu.

František bydlel se svými rodiči v tehdejším obecním dvoře na třídě 1. máje, kde mezi tamními chlapci docházelo k častým rvačkám. Rvaček se účastnil i František a právě zde si ho spolu s dalšími adepty na box, všiml zakladatel hranického boxu, trenér František Calábek, který ho začal trénovat.

První ringový zápas měl za sebou František již ve dvanácti letech a o dva roky později se představil i hranickému publiku. Boxu se věnoval na amatérské úrovni a vyučil se ševcem. Po vyučení nastoupil jako dělník do Fischerovy likérky. Po válce patřil box k nejoblíbenějším sportům ve městě a do Hranic mířily boxerské kluby ze Švédska, Jugoslávie, Polska, Rakouska, Itálie i Maďarska. Tyto ligové i mezinárodní zápasy přitahovaly do Hranic velkou spoustu diváků.

Jelikož byl František pravidelným vítězem ve své váze, stal se oporou mužstva ale i státní reprezentace. Roku 1948 byl také jako jediný československý boxer povolán do mužstva Evropy v mezikontinentálním utkání mezi Amerikou a Evropou. Krátce poté vyhrál František v muší váze na mistrovství Československé republiky v boxu, které bylo kvalifikací na letní olympijské hry v Londýně. František Majdloch byl považován za největšího favorita ze skupiny pěti reprezentantů. Nakonec zde skončil Majdloch až čtvrtý, což byl ale i tak velký úspěch, jelikož jel na výpravu ve svých osmnácti letech jako nejmladší člen týmu.

František Majdloch odešel v roce 1950 na vojnu. Zúčastnil se ještě dalších dvou olympijských her v Helsinkách roku 1952 a v Melbourne roku 1956, avšak tak blízko k medaili jako na olympiádě v Londýně se už nikdy nedostal. František Majdloch zemřel v roce 2001 v Hranicích.