Emil Zátopek

běžecký rekordman a olympijský vítěz ( * 1922, Kopřivnice    † 2000, Praha)

Emil Zátopek byl čtyřnásobný olympijský vítěz a mnohonásobný světový rekordman na dlouhých běžeckých tratích. V letech 1949 až 1955 překonal celkem osmnáct světových rekordů. V roce 1954 jako úplně první na světe zaběhl vzdálenost deset tisíc metrů pod dvacet devět minut.

Emil Zátopek, řečený „Ťopek“, nějakou dobu pobýval také v Hranicích. V letech 1946 až 1947 zde úspěšně absolvoval Československou vojenskou akademii a stal se poručíkem. Byl jedním ze čtyřiceti tehdy jmenovaných poručíků tankového vojska. Říká se, že v zimě trénoval na více než pět set metrů dlouhé chodbě, procházející budovami vojenské akademie. Podle vlastních zaznamenaných vzpomínek, však prý trénoval v pilinách ve zrušené zimní jízdárně.

Po absolvování akademie se Zátopek účastnil dvaceti čtyř mezinárodních běžeckých závodů v Evropě i severní Africe, které s výjimkou druhého místa v závodech v Bruselu, úplně všechny vyhrál. Emil Zátopek byl v roce 1951 a 1952 vyhlášen nejlepším sportovcem světa, v roce 1975 získal cenu Pierra de Coubertin Mezinárodního výboru pro fair play při UNESCO, v roce 1997 byl označen nejlepším českým atletem 20. století a roku 1999 nejlepším českým olympionikem historie.

Emil Zátopek zemřel v roce 2000 v Praze. Navždy bude nezapomenutelnou českou sportovní hvězdou. Jeho urna s popelem byla uložena v rožnovském skanzenu.