PaedDr. Taťána Jonasová

pedagožka a sbormistryně ( * 1960, Hranice    † 2017, Hranice)

PaedDr. Taťána Jonasová byla významnou hranickou sbormistryní a pedagožkou hranického gymnázia. Vystudovala pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně.

Učila na Základní škole Struhlovsko v Hranicích. V roce 1984 byla oslovena, zda by nechtěla vést Hranický pěvecký sbor, a tak se i stalo. Hranickému dětskému pěveckému sboru zasvětila celý svůj život. Od roku 1990 učila na hranickém gymnáziu, kde začala v roce 1996 vést komorní sbor.

Taťána Jonasová se také podílela na vytvoření pěveckého tělesa dospělých – sboru Harmonia. Později působila ve vedení Ženského komorního sboru. Spolupracovala také s dalšími soubory Olomouckého kraje i mimo něj.  Se všemi svými sbory reprezentovala město Hranice u nás i v zahraničí, například v Německu, Maďarsku, Rakousku, Slovensku, Polsku nebo Holandsku.

Sborem, který Táťána vedla, prošla za svou existenci řada zpěváků a zpěvaček, kteří se hudbou nadchli natolik, že se jí věnují dodnes, někteří na profesionální úrovni. Patří mezi ně například operní pěvkyně Lucie Hilscherová, Alena Nevímová, Ester Pitrunová, zpěvačka a kytaristka skupiny November 2nd Saša Langošová, Roman Helcl nebo učitelka Základní umělecké školy Kateřina Navrátilová. Někteří zpěváci zaniklého Komorního sboru Gymnázia Hranice si založili vlastní úspěšnou a cappella skupinu Vokalamita nebo LiThr a někteří vystupují samostatně na různých kulturních akcích.

Za své letité působení ovlivnila několik generací mladých začínajících hudebníků a vychovala nadšené umělce, které spojuje láska k hudbě. Kromě hudby, která byla její vášní, milovala také cestování. PaedDr. Taťána Jonasová zemřela po těžké nemoci 18. dubna 2017. Na její počest se díky její rodině, přátelům a příznivcům každoročně koná hudební setkání TaťánaFest, kde vystupují její bývalí žáci, přesně tak, jak by si to jistě přála.