Max Wolf

hudební skladatel ( * 1840, Hranice    † 1886, Vídeň)

Maxmilian Wolf byl hudební skladatel. Narodil se do bohaté židovské obchodnické a lihovarnické rodiny v Hranicích. Hudební talent projevoval od raného věku. Studoval hudební kompozici a rodiče mu zajistili studia u těch nejlepších učitelů hudby.

Max byl žákem dirigenta a skladatele Felixe Otty Dessoffa ve Vídni nebo skladatele a pedagoga Adolfa Bernharda Marxe v Berlíně. Max byl operním autorem, nejvíce se však proslavil jako skladatel operet. Odborníky bývá označován jako menší mistr zlaté éry vídeňské operety. Není pochyb o tom, že by mohl proniknout i mezi velké mistry, jako Franze von Suppého, Johnna Strasse mladšího, Franze Lehára nebo Emmericha Kálmána, bohužel to za svého života nestihl, jelikož předčasně zemřel.

Mezi jeho díla patří operety jako Die Schule der Liebe, Die Pilger, „Im Namen des Königs“ nebo Die Porträtdame. Říká se, že legendární pruský vojevůdce Helmuth von Moltke, byl jeho hudbou tak nadšen, že Maxe požádal, aby složil pochod, který by rozpálil srdce jeho vojáků. Max Wolf zemřel v roce 1886 ve Vídni v pouhých čtyřiceti šesti letech.