Naděžda Kniplová

operní pěvkyně ( * 1932, Ostrava    † 2020, Praha)

Naděžda Kniplová (roz. Knyplová) byla známou operní pěvkyní a sopranistkou. Byla dcerou Josefa Knypla, ředitele hranické hudební školy, a tak své dětství už od svých 9 měsíců prožívala v Hranicích. Již v raném dětství se projevil její hudební a hlavně pěvecký talent.

Již ve čtrnácti letech poprvé vystupovala v Pelhřimově, kde zaskakovala za nemocnou sopranistku. O rok později byla přijata na pražskou konzervatoř jako mimořádný talent. Po studiích započala její hvězdná pěvecká kariéra, a to nejen na českých divadelních prknech, ale také v zahraničí.

Mezi nezapomenutelné patří její titulní postavy v Janáčkových operách, jako Její pastorkyňa nebo Věc Makropulos. Od roku 1987 se věnovala také pedagogické činnost na hudební fakultě AMU v Praze, poté vedla katedru zpěvu a operní režie. V roce 1991 byla dekretem prezidenta republiky jmenována profesorkou pro obor zpěv. Naděžda byla oceněna řadou cen a českých i zahraničních vyznamenání i tří čestných titulů. Naděžda Kniplová zemřela 14. ledna 2020 v Praze.