Franz Petrak

rakouský botanik a mykolog ( * 1886, Hranice    † 1973, Vídeň)

Franz Petrak byl rakouský botanik a mykolog. Byl synem vrchního zahradníka Vyšší vojenské reálky Hranice a jeho manželky. V Hranicích žil s rodiči do roku 1906 a vystudoval zdejší německé reálné gymnázium. Poté se rozhodl studovat biologii ve Vídni.

V roce 1913 se stal Franz doktorem filozofie a na začátku první světové války učil na gymnáziu ve Vídni. V září roku 1916 byl mobilizován do války. Službu v rakousko-uherské armádě vykonával až do konce války. Po rozpadu habsburské monarchie zůstal bez zaměstnání a vrátil se zpět do Hranic, kde žil se svou rodinou do roku 1938. Vydělával si jako soukromý vědec, a to především honoráři za své články, které zveřejňoval v odborných botanických a mykologických časopisech.

Franz Petrak je znám pro své objevy v mykologii. Také byl autorem skoro pět seti publikovaných odborných prací. Jeho soukromý herbář údajně obsahoval sto tisíc exemplářů. Po jeho příjmení bylo dokonce pojmenováno několik druhů hub. V roce 1938 se Petrak s rodinou přestěhoval zpět do Vídně, kde pracoval jako zaměstnanec v Přírodovědeckém muzeu. V oddělení hub pracoval až do odchodu do penze a ve zkoumání hub pokračoval až do své smrti. Franz Petrak zemřel v roce 1973 ve Vídni.