Vítězslav Tugendlieb byl hudební skladatel, klavírista, pedagog, varhaník a sbormistr. Narodil se v roce 1926 v Hranicích do rodiny obchodníků s textilem a oděvy. Hudbě se poprvé přiblížil právě díky rodičům, kteří byli schopnými amatérskými hudebníky. Už v druhém ročníku základní školy sám začal navštěvovat hranickou hudební školu, ze které ale brzy přestoupil na nově vzniklou soukromou klavírní školu.
Během studia jazykové školy v Praze frekventoval vystoupení předních swingových souborů, především orchestru Karla Vlacha. To jej inspirovalo k osobnímu zaměření na jazzovou hudbu, které se začal věnovat po návratu do Hranic. Angažoval se v hudebním doprovodu tanečních večerů a získával tak cenné praktické zkušenosti.
Během let byl součástí mnoha souborů a uskupení, kromě hudby jazzové a taneční se začal věnovat tvorbě hudby vážné. Na doporučení dirigenta a profesora Pavla Dědečka se rozhodl najít si vhodného mentora, kterým se nakonec stal profesor skladby Josef Schreiber, později též skladatel a pedagog Pavel Bořkovec. Studoval také na ostravské konzervatoři a Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze, ani jednu z těchto škol ale nemohl kvůli komplikacím dokončit.
I s manželkou patřil mezi členy chrámového sboru, který vystupoval během bohoslužeb a o svátcích. Zastupování varhaníka v něm probudilo zájem o tvorbu hudby chrámové. Skládal sólové písně, sborové zpěvy, zhudebňoval žalmy a přispíval do zpěvníku Kancionál. Od hry na varhany neupustil, později chrámový sbor dokonce i dirigoval.
Mezi poslední oblasti jeho činnosti patřila také pedagogika, které se začal věnovat v 70. letech na Lidové škole umění. S krátkým přerušením učil až do svých sedmdesáti let, ještě déle několik žáků vzdělával soukromě.