Alois Hrdlička

akademický malíř ( * 1862, Hranice    † 1940, Hranice)
Alois Hrdlička

Alois Hrdlička byl akademický malíř. Narodil se v Hranicích, ale pokřtěn byl jako Alois Alexander Hrdlička ve farním kostele ve Špičkách jako nemanželský syn Anny Hrdličkové z Bělotína. Místní hranickou farou byl totiž odmítnut ke křtu pro nepravdivé údaje o skutečné matce. Jeho skutečnými rodiči byli profesor dělostřelecké akademie P. Ulrych Josef Hájek a Antonie Konečná.

Alois navštěvoval v letech 1871 až 1874 reálné gymnázium v Hranicích a poté odešel na doporučení pedagoga Jana Pinkavy do Vídně, kde studoval na Všeobecné kreslířské škole. Z materiálních důvodů však musel studia zanechat a pracoval jako pomocný řezník. Vídeňskou akademii se mu podařilo dokončit až roku 1900. V ten samý rok odjel s manželkou Marií do USA. Tam se usadili v New Yorku a Alois se živil malbou dekorací pro divadla a portrétováním i krajinomalbou.

Svá díla úspěšně vystavoval a zvlášní pozornost na sebe upoutal velkým obrazem s názvem Washington v bitvě u Monmouthu na výstavě v Torthawnu ve státě Oregon. Manželé se nakonec po 22 letech života v Americe rozhodli roku 1922 vrátit zpět do Hranic a zakoupili dům v Trávnické ulici. Hrdlička v rodném městě maloval krajinné i žánrové obrazy s hranickými a beskydskými motivy a věnoval se také portrétům.

Dodnes jsou ve sbírkách hranického muzea a galerie jeho krajinomalby, autoportrét a pravděpodobný portrét jeho otce, který je cenný zejména pro rozšifrování tajemství malířova narození. Alois Hrdlička zemřel v roce 1940 a je společně s manželkou pochován na městském hřbitově v Hranicích.