Tadeáš Millian

malíř a publicista ( * 1794, Polná    † 1875, Vysoká, okres Malacky)

Tadeáš Milian byl malíř krajin, publicista a amatérský speleolog. Jeho rodiče i prarodiče byli ševci v Polné. Ve svých dvaceti letech byl Tadeáš ustanoven kancelistou Krajského úřadu přerovského kraje se sídlem v Hranicích.

Tadeáš se spolu s manželkou a dětmi přestěhoval do jednoho z domů na hranickém náměstí, kde bydlel až do roku 1870. Po smrti jeho ženy dům prodal a jeho další osud není zcela znám. Předpokládá se, že se přestěhoval k bratrovi do Vysokej pri Morave v okrese Malacky, kde údajně i zemřel. Věnoval se nejprve figurální kresbě a později se začal zaměřovat na malbu krajin. V polovině 40. let 19. století byl odborníky považován za skvělého malíře moravské přírody, když v brněnských časopisech Moravia a Sonntagblätter bylo oceněno jeho pět krajinomaleb.

Městské muzeum a galerie v Hranicích uchovává dvě jeho olejomalby na dřevěném podkladu, jedná se o obraz s názvem Alpská krajina a Měsíční krajina a dvě tužkové kresby Pohled na starou budovu lázní v Teplicích nad Bečvou a kresbu Jeskyně. Kresba Jeskyně vyvolává dodnes řadu otázek. Odráží jeho osobní zkušenosti, když dělníci lomu na vápence v Černotíně objevili podzemní jezero. Tadeáš inicioval spuštění loďky a zúčastnil se plavby, při které byl objeven rozsáhlý jeskynní systém dóm.